U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se 17. listopadu uskuteční nejen oficiální akce, kterých se zúčastní zástupci vedení univerzity, svůj program připravují také studenti. Formát všech akcí odpovídá aktuálním protiepidemickým opatřením.
Univerzitní oslavy zahájí v 11 hodin dopoledne komorní pietní akt v areálu Kounicových kolejí, kde nacisté během druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů. Rektor Martin Bareš, předseda Akademického senátu MU Josef Menšík a předseda Studentské komory Akademického senátu MU Jiří Němec tam položí věnec k Památníku obětí nacistické totality. U Pomníku tří odbojů v Rooseveltově ulici následně vzpomenou na oběti válek a totalitních režimů. Květiny za Masarykovu univerzitu budou také na dalších dvou místech spojených s tímto svátkem, a to u pomníku obětem druhé světové války v ulici Klácelova a v budově Právnické fakulty MU.
Odpolední online program oslav bude na webových stránkách www.muni.cz věnovaný vzpomínce na události kolem revoluce v roce 1989.
Od tří hodin odpoledne povede prorektor MU Jiří Hanuš rozhovor s historikem Jiřím Sukem o revoluci roku 1989 a Václavu Havlovi s názvem Sametová revoluce a moc bezmocných. Jiří Suk patří k předním odborníkům na nejnovější československé a české dějiny, je autorem knih Labyrintem revoluce a Politika jako absurdní drama. Rozhovor se bude týkat chápání normalizace, povahy sametové revoluce a úlohy studentů, přechodu k demokracii a samozřejmě pozoruhodné osobnosti Václava Havla v jeho mnoha životních rolích.
V doprovodné části programu oslav bude znovu uveden střihový dokumentární film „Brněnský Listopad“ z dílny Jiřího Voráče a Jiřího Mikuly, který Masarykova univerzita ve spolupráci s Českou televizí připravila v loňském roce u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Česká televize jej letos zařadila do vysílání programu ČT2 17. listopadu v 14.25. Dokument je kombinací oficiálního zpravodajství, pouličních anket a bezprostředních reportáží, přináší autentický, lokální a všednodenní pohled na listopadové události, který na pozadí velkého příběhu nadšení a přesvědčení ukazuje obraz malých dějin plný paradoxů, kouzla nechtěného i humoru, a to včetně například technických obtíží s provozem revoluce.
Do online prostoru zamířili, se svými akcemi k připomenutí listopadového výročí, také studenti. „Připravujeme interaktivní mapu a časovou osu, díky níž objevíte místa brněnských listopadových událostí, podcast s komentovanou procházkou listopadovým Brnem, zveřejníme filmy s odkazem 17. listopadu nebo slovníček zapomenutých slov minulého režimu. Ve vysílání Studia B17, které zahájíme ve svátek ve čtyři hodiny odpoledne, se můžete těšit na pět tematických debat s účastníky listopadových událostí,“ shrnuje koordinátor akce Brněnský Sedmnáctý Stanislav Čaban. V online vysílání se studenti spojí také s rektory brněnských vysokých škol, konkrétní program se na webu objeví v pondělí 16. listopadu.
V podvečer se všichni lidé mohou připojit ke studentské výzvě k rozsvícení svíček a lampionů v oknech. Ty nahradí tradiční lampionový průvod pořádaný spolkem Nadační fond studentů Filozofické fakulty MU. „Lampionový průvod letos v ulicích města kvůli špatné epidemiologické situaci pořádat nemůžeme. Chceme ale zachovat podstatu akce, tedy připomenout studentům, akademikům a občanům události 17. listopadu 1939 a 1989 v Brně. Budeme rádi, když lidé dají do oken svíčky nebo přímo lampiony, rozsvítí své domovy a tím celé Brno a ukáží, že vzpomínají s námi,“ vysvětluje Kateřina Holíková z Nadačního fondu FF.
Na youtube a facebookovém kanále nadačního fondu připomene události 17. listopadu rektor Martin Bareš, děkan Filozofické fakulty MU Milan Pol a další představitelé MU. Bude také možné sledovat symbolickou procházku jednoho studenta po trase lampionového průvodu se zastávkami v místech, která jsou historicky spojena s listopadovými událostmi v letech 1939 a 1989.
Studenti u příležitosti oslav tohoto svátku také připravili rámečky na profilové fotografie na Facebooku. Stačí jen navštívit stránku facebook.com/profilepicframes a do vyhledávání zadat "MUNI slaví listopad".
V závěru tohoto akcemi nabitého dne se přesně v 17.11 rozsvítí budova Rektorátu MU ze strany od Moravského náměstí v barvách trikolory. Masarykova univerzita se tak připojí k iniciativě spolku Díky, že můžem. „Tímto gestem bychom rádi lidem ve veřejném prostoru důstojně a bezpečně připomněli hodnoty sametové revoluce a význam svobody. Především tak ale chceme vyslat pěknou a pozitivní zprávu do společnosti. Naději teď potřebujeme všichni,“ uvedl Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem.