Ceny ministra školství pro vynikající studenty a absolventy a medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR mají své držitele.
Medaili obdrželi studenti Masarykovy univerzity, kteří formou dobrovolnictví a dalších činností aktivně pomáhali během pandemie, a to nad rámec svých studijních povinností. Medaile je oceněním práce všech budoucích zdravotníků, pedagogů, právníků, ekonomů, vědců a dalších, kteří se po výzvě rektora Martina Bareše zapojili pod aktivitou MUNI POMÁHÁ do dobrovolnické činnosti.
„Masarykova univerzita svojí neustálou pomocí ukázala a stále ukazuje, že je ve veřejném prostoru aktivní, a že v časech krize umí pomoci. Tuto medaili si pomyslně zaslouží všichni studenti zapojení do pomoci druhým. Jsem na ně jako rektor univerzity nesmírně hrdý,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.
V kategorii za mimořádné činy studentů bylo letos uděleno hned deset ocenění. Ministr tak poukázal na práci studentů či absolventů vysokých škol, kteří formou dobrovolnictví a dalších činností aktivně pomáhali během pandemie nemoci COVID-19. Z Masarykovy univerzity získali cenu studentka Veronika Podolská a pedagog a postgraduální student Jiří Byčkov.
Veronika Podolská, která studuje Filozofickou a Ekonomicko-správní fakultu MU, organizovala od počátku nouzového stavu zajištění ochranných pomůcek a dezinfekčního materiálu ve svém rodném městě Rychnově nad Kněžnou. Ke spolupráci vyhledala 30 švadlen, které našily roušky. Společně s dalšími spolupracovníky zajišťovali jejich distribuci do celého okresu. „Byla jsem v šoku,“ reagovala na ocenění Veronika, kterou nenapadlo, že by její činnost mohla být takto oceněna. „Hned na začátku epidemie jsem věděla, že spousta lidí potřebuje pomoc, a tak jsem zkusila šít roušky. No a moc mi to nešlo, spíš vůbec. Rozhodla jsem se proto využít jiné své silné stránky - organizační a začala oslovovat šikovné přátele z mého okolí. Postupně se z nás všech stal skvělý tým, který dokázal rozvést několik tisíc roušek,“ vzpomíná na jarní období loňského roku studentka.
Za podporu všech přátel a rodiny je velice vděčná a všem poslala poděkování. „Bez nich bych to sama nedokázala. Poznala jsem spoustu skvělých lidí a do života mi to dalo, že soudržnost a spolupráce jsou v těžkých časech to nejdůležitější a že se člověk opravdu nemusí bát říci si o pomoc, když ji potřebuje.“
Druhý oceněný, Jiří Byčkov z Filozofické fakulty MU zareagoval na prosbu o pomoc ostravského Alzheimerova centra. Ve svém volném čase tam působil v době koronavirové pandemie jako krizový intervent, pečovatel a psychoterapeut. Dostal se tak v první linii do bezprostředního kontaktu s nemocnými a jak sám v rozhovoru pro MUNI POMÁHÁ uvedl, byla to cenná zkušenost, ale zároveň vyčerpávající a deprimující práce.