„Aktuálně koordinujeme síť pracovníků a našich externích psychologů, abychom nad rámec běžných psychologických konzultací nabídli také krizovou psychologickou pomoc studentům a zaměstnancům, kteří se cítí zasaženi touto událostí,“ uvedla manažerka Poradenského centra Masarykovy univerzity Silvie Šimonová.
Odborníci poradenského centra nabízejí možnost sjednání konzultací na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Půlhodinové online konzultace lze využít v češtině, angličtině nebo ukrajinštině. Bližší informace najdete na webu poradenství v sekci pro studenty. Pracovníci Masarykovy univerzity již také nabídli svou pomoc online formou přímo koordinátorům pomoci na UK.
Při zprostředkování komunikace s lidmi s postižením spolupracuje s psychology i Středisko Teiresiás. „Obracet se na nás mohou lidé se specifickými potřebami, například komunikující znakovým jazykem. Víme, že i mezi zaměstnanci a studujícími přímo na pražské filozofické fakultě je zvláště sluchově postižených a uživatelů znakového jazyka více, proto se domníváme, že by mohla být naše pomoc užitečná i tam,“ přiblížil ředitel střediska Teiresiás Boris Janča.
„Sdílejte své pocity a myšlenky, ať už jsou jakékoli, s ostatními. Zkuste je nehodnotit a neposuzovat a jen přijměte prostý fakt, že to vše je zdravý pokus naší mysli integrovat takový zážitek do našeho osobního i společenského příběhu,“ zaznívá ve vyjádření, které k situaci na svém facebookovém účtu vydala Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. „Pro někoho z nás může událost spustit strach o sebe, o své blízké. Ať se v následujících dnech v této souvislosti objeví jakékoliv negativní pocity, úzkosti, děsivé sny nebo velký strach, myslete na to, že je to přirozená součást toho, jak se s traumatickou událostí vyrovnáváme,“ uvádí ve zmiňovaném doporučení přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Miroslav Světlák.