Novou interaktivní mapu stromů, keřů a také uměleckých děl zprovoznila v uplynulých dnech Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Každý, kdo si aplikaci s názvem MaZel stáhne do mobilu či počítače, může zjistit, jaká dřevina kde v zahradě či v prostorách fakulty v Kotlářské ulici roste.
„Zvyšující se kvalita péče o dřeviny a také snaha přiblížit sbírky studentům a návštěvníkům nás vedla k tomu, abychom vytvořili moderní interaktivní mapu dřevin. Zájemce si na mobilním zařízení nebo na počítači snadno zjistí, kde který strom či keř roste, a navíc se o nich může dozvědět řadu zajímavostí. V mapě jsou zachycena také umělecká díla i s doplňujícími informacemi a fotografiemi,“ uvedla odborná pracovnice botanické zahrady Hana Ondrušková.
Mapu využijí především pracovníci botanické zahrady. Ta má totiž už od svého založení v roce 1922 problémy s dostatkem místa pro své sbírky rostlin. „Proto zahradníci postupně osazovali sbírkovými stromy a keři také areál fakult a s těmito výsadbami vznikla potřeba je evidovat,“ doplnila Ondrušková.
V průběhu let tak vznikla celá řada map se zakreslenými technickými prvky a významnějšími dřevinami a tyto mapy bylo nutné čas od času překreslovat, aby co nejvíce odpovídaly danému stavu. „Díky tomu se nám zachovala podoba zahrady z několika období její historie. Plánky se předělávaly především kvůli změnám výsadeb, cest a dalších prvků,“ zmínila Ondrušková. První digitalizovanou mapu zahrnující soupis dřevin, získala botanická zahrada v letech 2008 až 2011 díky studentské diplomové práci. I když už šlo o mapu interaktivní, která propojila mapový podklad s informacemi o dřevinách, nešla kvůli zastaralým technologiím jednoduše aktualizovat.
„Potřebovali jsme vytvořit novou mapu areálu botanické zahrady propojenou s databází dřevin zahrnující i odkazy na podrobné popisy, zajímavosti a fotografie 45 nejdůležitějších druhů,“ řekla Ondrušková. S tímto úkolem botanické zahradě pomohlo Oddělení facility managementu z Univerzitního kampusu Bohunice a také Ústav výpočetní techniky MU. Jejich cílem bylo navrhnout takové technické řešení, které by bylo udržitelné, umožňovalo by pravidelnou aktualizaci dat ze strany zaměstnanců zahrady, a to i v terénu prostřednictvím mobilních nástrojů. Kromě mapových podkladů vytvořili také výchozí databázi dřevin.
Mobilní nástroje využili pracovníci botanické zahrady už při přípravě aplikace MAZEL, kdy přímo v terénu zakreslovali do editovatelné mapy areálu přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici jednotlivé dřeviny. Výsledkem je 1347 záznamů zahrnujících 694 taxonů dřevin a z toho 210 rodů a 502 druhů ze 77 čeledí.
„Online aplikace, jejíž název vznikl jednoduše spojením slov mapa a zeleň, je pro nás velmi důležitá. Umožňuje totiž snadnou úpravu mapy i databáze dřevin, a díky tomu budou v ní zveřejněné informace vždy aktuální. Podle potřeby v ní budeme mazat vykácené dřeviny a dokreslovat nově vysazené. Slouží nám také jako zdroj informací a cenný přehled o naší sbírce dřevin,“ uvedla vedoucí botanické zahrady Magdaléna Chytrá s tím, že v aplikaci je k dispozici také přehled trvale umístěných uměleckých děl, pamětních desek a významných stromů v celém areálu na Kotlářské.
V budoucnu chtějí pracovníci botanické zahrady interaktivní mapu dál rozvíjet a doplnit do ní informace o plochách trávníků, skupinách trvalek a dalších vegetačních prvcích. „Líbilo by se nám, kdyby mapka obsahovala i informační vrstvu Geoparku s umístěním kamenů a jmenovek a po rozkliknutí odkazu i textů a fotografií.“
Aplikace MAZEL je umístěna na geoportálu Masarykovy univerzity. K návštěvě můžete použít i odkaz https://muni.cz/go/botanicka-zahrada.