Přejít na hlavní obsah

MUNI sdílela své know-how na konferenci o mezinárodním vzdělávání

Téměř 700 účastníků zavítalo minulý týden na Czeducon, největší konferenci o mezinárodním vzdělávání ve střední Evropě. Na konferenci s několika příspěvky vystoupila i Masarykova univerzita.

Třídenní konferenci Czeducon pořádá Dům zahraniční spolupráce (MŠMT) už pošesté a každoročně přiláká stovky odborníků z českých vysokých škol i ze zahraničí. Ti si na konferenci pravidelně přijíždějí rozšiřovat své znalosti, objevovat nové trendy a příležitosti, sdílet dobrou praxi a zároveň navazovat spolupráci napříč Evropou.

Letos na účastníky konference čekalo celkem 60 přednášek, workshopů a debat zaměřených na čtyři hlavní tematické okruhy: internacionalizaci pro všechny, digitální věk, podporu, péči a well-being a spolupráci v rámci akademické sféry i mimo ni. S pěti příspěvky na konferenci vystoupila Masarykova univerzita.

Tomáš Varga sdílel zkušenosti Teiresiásu s krátkodobými mobilitami studentů se specifickými nároky.

Desítky zájemců si přišly poslechnout Tomáše Vargu ze Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky (Teiresiás). Ten na Czeduconu sdílel zkušenosti střediska s krátkodobými mobilitami studentů se specifickými potřebami. Loni jich MUNI vyslala do zahraničí téměř 30 a dalších 12 jich přivítala. Na své přednášce mluvil nejen o výzvách, kterým studenti i vzdělávací instituce čelí, a benefitech, které mobility studentům přinášejí, ale také například o mezinárodních letních školách LangSkills pro neslyšící a nedoslýchavé studenty.

Prorektor Petr Suchý představil Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ.

S příspěvkem o dobrovolnictví na MUNI a Dobrovolnickém centru MUNI POMÁHÁ na konferenci vystoupil prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý. „Dobrovolnictví je velmi mocný nástroj, jímž může univerzita plnit svou společenskou roli a iniciovat pozitivní změnu ve společnosti. Já sám mám zkušenost s dobrovolnickým programem v Texasu, kde jsem rok pracoval jako pomocný učitel ve školce, a musím říct, že to pro mě byl nesmírně obohacující rok. Proto jsem velmi pyšný, že u nás na Masarykově univerzitě vznikla iniciativa MUNI POMÁHÁ a že se naši studenti zapojují do dobrovolnických aktivit a pomáhali i při krizích, které nás v posledních letech potkaly, ať už to byla pandemie, válka na Ukrajině nebo tornádo a povodně. Poslední roky jasně ukázaly, že dobrovolnictví má na Masarykově univerzitě své místo,“ zaznělo v příspěvku.

Martin Vašek z Centra zahraniční spolupráce MU mluvil o zkušenostech s organizací MUST Weeku (Masaryk University Staff Training Week).

Velký počet zájemců přilákala také společná diskuse Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysoké školy ekonomické na téma Staff Week Tradition: Building Bridges for International Collaboration. V ní vystoupil Martin Vašek z Welcome Office při Centru zahraniční spolupráce, který s posluchači sdílel zkušenosti s organizací MUST Weeku (Masaryk University Staff Training Week).

„Týdenní vzdělávací pobyty mají na Masarykově univerzitě dlouholetou tradici – pořádáme je více než dvacet let. Už od začátku se snažíme je tematicky zaměřovat na určité agendy a děláme několik běhů, například pro pracovníky ze zahraničních oddělení, knihoven nebo oddělení zaměřených na vědu a výzkum, transfer technologií či akreditaci. Každoročně máme na MUST Week velmi pozitivní ohlasy nejen od zahraničních kolegů, ale i od kolegů z MUNI, pro které jsou společná setkání a sdílení dobré praxe skvělou příležitostí k rozvoji našich pracovišť,“ přiblížil Martin Vašek.

Athena Alchazidu z Centra jazykového vzdělávání MU mluvila o mezinárodním projektu EPSULA, který pomáhá zachovat domorodé jazyky Latinské Ameriky.

V odpoledním bloku představila Athena AlchaziduCentra jazykového vzdělávání MU nový projekt EPSULA, na němž Masarykova univerzita spolupracuje s šesti univerzitami z Ekvádoru, Salvadoru, Španělska a Finska. „Za posledních 50 let zanikly v Latinské Americe desítky domorodých jazyků. Aby se alespoň některé z nich zachovaly, vytváříme vícejazyčný portál EPSULA, který pomůže nejen zachovat domorodé jazyky pro budoucí generace, ale zároveň bude sloužit také jako zdroj výukových materiálů primárně určených studentům španělštiny a turistického ruchu. Navíc bude představovat i cennou databázi pro jazykovědce či antropology,“ vysvětlila Athena Alchazidu a během přednášky ukázala i několik videí, která vznikla díky projektu financovanému Evropskou unií.

Evelien Peeten z University of Antwerp spolu s Erin Annou Huták a Marií Dobešovou z Centra zahraniční spolupráce MU prezentovaly zkušenosti obou univerzit s organizací letních a zimních škol.

Sérií příspěvků zakončila společná prezentace Masarykovy univerzity a University of Antwerp o letních a zimních školách. „Na MUNI už přes čtrnáct let organizujeme několikatýdenní letní školy, které do Brna lákají stále více studentů. Velkou inspirací jsou pro nás letní a zimní programy z Antverp, které každoročně přivítají okolo sedmi stovek účastníků. Krátkodobé vzdělávací programy jsou velmi zajímavou příležitostí pro univerzity, a tak nás napadlo, že bychom na Czeduconu spolu s kolegyní Evelien Peeten z Antverp mohly sdílet naše zkušenosti. Každý k organizaci krátkodobých programů totiž přistupujeme jinak a myslím, že oba modely mohou být velmi inspirativní pro ostatní,“ vysvětlila manažerka letních škol Erin Anna HutákCentra zahraniční spolupráce MU důvody, proč se univerzity rozhodly prezentovat společně.

Konferenci CZEDUCON letos organizoval Dům zahraniční spolupráce ve spojení s národními agenturami z Rakouska, Německa, Slovenska a Polska. Od příštího roku plánují organizátoři konferenci přejmenovat na CEEDUCON (Central European Conference on Internationalization of Higher Education) a přilákat ještě více zahraničních odborníků z oblasti mezinárodního vzdělávání.

Jak vypadala letošní konference, zachycuje dvouminutové video Domu zahraniční spolupráce. Na webové stránce konference jsou dostupné prezentace jednotlivých řečníků a postupně tam také budou přibývat videozáznamy ze sálů C1 a C3.

Hlavní novinky