Sedm dní nabitých všemi podobami výtvarného umění slibuje už pošestnácté Brno Art Week. Jedna z hlavních festivalových linek letošního ročníku je věnována odkazu výjimečného brněnského pedagoga a teoretika výtvarné výchovy Igora Zhoře v roce stého výročí jeho narození.
Na vzniku festivalu se od jeho počátku významně podílela Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU. „Projekt jsme poprvé připravili v roce 2010 pod tehdejším názvem Týden výtvarné kultury ve trojici se studujícími v doktorském programu Táňou Šedovou a Pavlem Křepelou. Naším cílem bylo pokusit se zvýšit návštěvnost výstav brněnských galerií a také k výtvarnému umění výrazněji přivést i univerzitní veřejnost. Brno bylo prvním městem u nás s touto akcí a na celém programu se výrazně podíleli studující naší katedry, kteří měli například na Moravském náměstí malířské štafle a nabízeli možnost, aby se do malby pustili i kolemjdoucí,“ připomněl Radek Horáček z Katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty.
Studenti a studentky katedry zaštiťují organizaci festivalu i pro letošní ročník ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Brno (TIC Brno). Nejčastěji se podílejí na přípravě edukačních pořadů coby součásti jejich studijního programu Galerijní pedagogika a zprostředkování umění.
Stezka výtvarné odvahy
Hned úvodní den festivalu v pondělí 7. dubna odstartuje jednodenní akce ZaHOŘ uměním. Stezka výtvarné odvahy připomene Zhořovu osobnost ve všech možných aspektech. Účastníci stezky si zarapují učivo, stanou se krejčími nové doby, vyzkouší si pohyb v cizí kůži, vytyčí se v prostoru tyčemi, zajásají s čepicemi a nasají atmosféru kurzů akční tvorby. Stezka startuje každou půlhodinu od vrátnice fakulty v Poříčí 9 a po jednotlivých stanovištích účastníky provedou studující Masarykovy univerzity. Stezku doplní výstava autorských studentských zápalek a záznamů z výuky akční tvorby v Galerii černá linka.
Dozvuky stezky obstará Setkání u ohně: Jak nevyhořet od 18 hodin na dvorku pedagogické fakulty. Neformální posezení spojené s opékáním špekáčků nabídne reflexi učitelského působení v uměleckém vzdělávání či sdílení inspirativních výukových metod pod vedením učitele a performera Blahoslava Rozbořila. Dojde i na „překřtění ohněm“ nové knihy o Igoru Zhořovi, kterou vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

Šíři záběru popularizátora umění Igora Zhoře připomene i další akce zapojená do programu Brno Art Week v Domě umění města Brna pod názvem Pozdrav Igoru Zhořovi. Ve spolupráci s rodinou Igora Zhoře bude možné představit unikátní archivní materiály zahrnující texty, katalogy, soukromou korespondenci či fotografie z výtvarných akcí.
Sochařský workshop
Do programu festivalu se zapojí i studentský spolek MU Galerie Edikula pod vedením studentů a studentek filozofické fakulty. Členové spolku připravili na pátek 11. dubna workshop a komentovanou prohlídku aktuální výstavy Šimona Varause s názvem A perfect day for uncertainty. „Výstava se zabývá zdánlivými jistotami v práci, kterou vykonáváme každý den, a jak se automatizace zaměstnání dotýká naší budoucnosti. Na workshopu si každý může vytvořit vlastní symbol jistoty, který si poté odnese s sebou,“ přibližují program kurátorky instalace Šárka Kovaříková a Vanesa Valovičová. Kapacita workshopu na chodbě budovy C filozofické fakulty je omezená na deset míst, zájemci se mohou přihlašovat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Na většinu workshopů Brno Art Week je nutná předchozí registrace na webu, kde najdete i kompletní program letošního ročníku. Převážná jeho část se už odehrává v městských či soukromých galeriích, konkrétně v Domě umění města Brna, Moravské galerii, KUMSTU Brno, Galerii TIC, Galerii OFF/FORMAT či Distillery a dalších. V programu nechybí ani Galerie Pitevna z budovy MU na Komenského náměstí.
„V brněnských galeriích jsou stále výborné výstavy s kvalitními doprovodnými programy, ale mají stále malou návštěvnost. Akademická veřejnost se výtvarných akcí účastní jen minimálně, Brno Art Week už není ryze studentskou aktivitou, protože vyzrál v profesionální umělecký festival. A zájem veřejnosti? Prožívám určitou zakladatelskou skepsi. V českém prostředí prostě výtvarné umění nemá takovou společenskou pozici jako v tradičních západních demokraciích. Asi se ještě musíme snažit,“ uvedl k vývoji festivalu Horáček.