O své nové knize, mezinárodní politické situaci či tom, jak pečovat o demokracii. O tom všem hovořila 24. října na Právnické fakultě Masarykovy univerzity se studenty někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.
Přivítala ji zcela zaplněná aula, zájemců o její besedu bylo tolik, že někteří se do místnosti ani nedostali a sledovali přímý přenos z atria fakulty nebo na internetu. Záznam z besedy je ke stažení na videoserveru MU.
Albrightová do Brna zavítala v rámci představování knihy Pražská zima, která nese podtitul Osobní příběh o paměti, Československu a válce (1937-1948). Dnes 75letá česká rodačka v ní kombinuje osobní vzpomínky na první léta svého života s historickými dokumenty a výpověďmi rodinných příslušníků.
„Kniha je i o tom, jak těžké v té době bylo dělat morální rozhodnutí. Máme sklon myslet si, že věci jsou černé nebo bílé, ale ono to tak jasné není. V době, kdy jsem taková rozhodnutí dělala, jsem se naučila, že člověk musí znát okolnosti, za jakých se taková rozhodnutí dělají,“ popsala Albrightová, která dnes mimo jiné pomáhá Baracku Obamovi s prezidentskou kampaní.
Na setkání s posluchači Masarykovy univerzity, které se konalo na přání někdejší političky, došlo i na otázky diváků. Ačkoliv Albrightová dostávala dotazy na hodnocení současné české politické situace, pouštět se do něj příliš nechtěla. Zdůraznila však důležitost neustálé péče o demokracii v Česku.
„V demokracii jsou nejdůležitější lidé, kteří kladou otázky a pídí se po tom, kdo co přesně dělá. Vy jste mladí, vy jste ti, kdo se musí ptát především,“ zdůraznila Albrightová a dodala, že demokracie neznamená jen jít jednou za čas k volbám, ale jde o proces, ve kterém je třeba pořád pracovat.
Bývalá americká ministryně zahraničí a zároveň historicky první žena v tomto úřadu vzpomínala mimo jiné na první setkání s prezidentem Václavem Havlem i na ohlasy, které ve Spojených státech vyvolala jeho první návštěva.
A vrátila se také k aktuálním událostem, například k udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii. Toto rozhodnutí vyvolalo řadu protichůdných reakcí, podle Albrightové si ale odsouzení v žádném případě nezaslouží.
„Stejně jako v případě, kdy dostal cenu prezident Obama, mám pocit, že tím lidé, jež nositele volí, chtějí říct, že myšlenky oceněného podporují. Podle mě chtěli připomenout, jak je spolupráce v Evropě důležitá.“