Čestný doktorát dnes udělila Masarykova univerzita americkému historikovi umění Thomasi DaCosta Kaufmannovi. Proslavil se zmapováním děl malířů působících na pražském dvoře císaře Rudolfa II. na přelomu 16. a 17. století. Profesor Princetonské univerzity, který se zabývá dějinami raně novověkého umění, především pak evropského malířství doby renesance, manýrismu a baroka, bádal i v moravských sbírkách a spolupracoval s odborníky z MU.
Morava volá. S tímto mottem proneseným v češtině zahájil Kaufman svůj promoční proslov. „Poprvé mne sem přivedly otázky týkající se pouze středoevropského umění a kultury, jejich následné interpretace mne však poté nasměrovaly na stále se prohlubující intelektuální pouť, vedoucí v konečném důsledkům k dějinám umění celosvětovým," vysvětlil novopečený čestný doktor volbu motta i místo Moravy ve svém životě.
„Zajímavost moravské kultury byla do jisté míry předurčena jejím umístěním ve středu Evropy, kde se v minulosti setkávali lidé mnoha etnik a vyznání, aby sdíleli své myšlenky a vzájemně se podělili o své představy o umění a architektuře. Myšlenky, ale i lidé pocházející z Moravy měli obrovský vliv i jinde ve světě," zdůraznil.
Kaufman se narodil v roce 1948 v New Yorku a po studiích na Yaleské a Harvardské univerzitě začal pracovat na univerzitě v Princetonu, kde působil od roku 1989 jako profesor dějin umění. Výrazně se zasloužil o zvýšení prestiže disciplíny dějin umění a také o rozvoj vědecké spolupráce mezi severoamerickým a českým akademickým prostředím.
„V jeho osobě neoceňujeme jen jednoho z předních světových vědců, ale také člověka, který dlouhodobě spolupracuje s Masarykovou univerzitou. Není to tedy jen výraz úcty k jeho dílu, ale i poděkování za rozvoj bádání v oblasti dějin umění na naší alma mater," uvedl rektor Mikuláš Bek.
Mezinárodně uznávaný vědec se dnes věnuje především sledování širších nadnárodních kulturních identit v Podunají, ve Skandinávii, Pobaltí i jižní Americe. Zkoumá, zda existuje možnost vybudovat novou geografii dějin umění a postihnout globální rozměr umělecké tvorby vycházející z konkrétních míst a historických situací.
Čestný doktorát uděluje Masarykova univerzita vynikajícím osobnostem, českým i zahraničním, jejichž tvůrčí přínos k rozvoji vědy, kultury a umění je mezinárodně uznáván. Čestný doktorát se uděluje v oblasti věd pěstovaných na MU. Návrh na udělení čestného doktorátu podávají rektor a děkani fakult a schvaluje ho Vědecká rada MU.