Novou pomůcku pro děti a dospívající s diagnostikovanou poruchou autistického spektra vytvořili odborníci z Masarykovy univerzity. Software s názvem Newron, který má podobu interaktivních počítačových her, mohou děti i jejich rodiče nebo známí používat přímo v rodinách nebo ve školách. Díky spolupráci s Nadačním fondem Kometa stejnojmenného hokejového klubu bude navíc možné urychlit rozšíření potřebného vybavení až k samotným uživatelům.
Děti s poruchou autistického spektra mají v závislosti na vážnosti onemocnění problémy se sociálním vnímáním a interakcí s druhými lidmi. V praxi to znamená, že například nedokážou opětovat city rodičů. Hraním speciálních her si ale takové chování a přístup k lidem mohou začít osvojovat, což by mělo výrazně zvýšit kvalitu života dětí i jejich blízkých.
„Newron je aplikace složená ze sady interaktivních her. Jejich prostřednictvím lze působit na sociální vnímání a sociální interakce. Díky hraní pak lze i cíleněji aktivovat psychomotorické či rozhodovací funkce a rovněž optimalizovat využívání moderních informačních technologií ve prospěch osobního rozvoje dětí a dospívajících,“ uvedl Pavel Humpolíček, vedoucí Psychologického ústavu Filozofické fakulty MU, kde se myšlenka vytvořit software zrodila.
Psychologové už ve spolupráci s informatiky MU vyvinuli 15 her, které vypadají na první pohled o něco jednodušeji než běžné hry pro děti. Jsou postaveny tak, aby se zamezilo případnému vzniku závislosti. Software funguje na běžných počítačích, ale primárně se počítá s jeho užíváním spolu s pohybovým senzorem Kinect nebo třeba tabletem. Veškeré potřebné vybavení získávají rodiny nebo pracoviště, které se do projektu hlásí, zcela zdarma.
Aktuálně už software využívá dvanáct rodin a tři instituce. Podpora Nadačního fondu Kometa umožní jejich počet zvyšovat. Zájemci o zapojení do projektu se mohou přihlásit na webu projektu Newron.