Českou verzi anglického originálu z dílny Cold Spring Harbor Laboratory připravili pracovníci Mendelova muzea a Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty MU.
„Úkolem stránek je popularizovat obory molekulární biologie a genetika, ale obsah má široký přesah i do buněčné biologie, biochemie, biologie virů a podobně. Důvodem pro jejich vytvoření bylo nejen šíření povědomí o těchto oborech, ale také potřeba mít kvalitní a odborníky zkontrolované informace o této tématice,“ uvedla jedna z autorek české verze webu Zuzana Hanzelková.
Stránky se podle ní snaží vyvracet i některé mýty z oblasti genetiky a biologie, například o genovém inženýrství nebo o geneticky modifikovaných potravinách.
Web je určený všem zájemcům bez ohledu na věk, vzdělání a znalosti. „Informace tam najdou žáci základních, středních i vysokých škol v takové formě, aby jim porozuměli,“ dodala Hanzelková.
Nový projekt bude sloužit také jako výukový materiál pro studenty přírodovědecké fakulty. „Využijí ho především posluchači prvních a druhých ročníků v základních předmětech,“ uvedl Pavel Lízal z ústavu experimentální biologie, který se na přípravě stránek podílel.
Informace se budou také postupně doplňovat. „Chceme průběžně aktualizovat především odkazy na zdroje informací a přidávat k nim i české varianty, případně naše vlastní studijní materiály,“ doplnil Lízal.
Stránky najdou zájemci na adrese imendel.cz, kde by se v budoucnu měly objevit i další interaktivní materiály připravené pracovníky Mendelova muzea.