Většina členů letošní výpravy na vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou v Antarktidě vystavěla Masarykova univerzita, je zpět v České republice. Tři lidé se z jihoamerického kontinentu vypravili zpět na základnu na ostrově Jamese Rosse. Za pomoci chilského vojenského námořnictva se tam pokusí dopravit náklad paliva, solárních panelů, malou větrnou elektrárnu, kontejner pro úpravu a skladování vody a zásoby trvanlivých potravin.
Zásoby a vybavení se totiž kvůli zamrzlému moři nepodařilo na stanici dopravit už třikrát. První neúspěšný pokus se odehrál v loňském roce a letos se o to expedice pokusila už dvakrát. Ledová situace v okolí stanice se ale v posledních dnech výrazně zlepšila, led ustoupil a chilské námořnictvo je ochotné zkusit se dostat do těsné blízkosti ostrova. Na jejich další pokus budou dohlížet vedoucí expedice Pavel Kapler, technik Petr Šrámek a lékař výpravy Martin Slezák, kteří se zpět do České republiky vrátí koncem března.
Letošní šestnáctičlenná expedice v Antarktidě byla podle Miloše Bartáka úspěšná. „Přálo nám počasí, které bylo sice oproti předešlým sezonám chladnější a trochu větrnější, ale vyhovovalo terénnímu průzkumu. Na vzdálenější lokality jsme totiž nemohli po moři, ale museli jsme na místo dostat po svých,“ podotkl Barták.
Vědci v Antarktidě dlouhodobě zkoumají lokální klimatické podmínky, měří a hodnotí rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Zabývají se také proměnlivostí UV záření během každoročního úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou. „Naše měření zdokumentovala například to, že v průběhu září a října loňského roku, byla ozónová anomálie větší než loni, a svými okraji zasahovala nejen do oblasti Antarktického poloostrova, ale až k Patagonii,“ uvedl klimatolog Kamil Láska.
Odborníci na ostrově Jamese Rosse sledují i reakce vegetace na extrémní klimatické podmínky, věnují se studiu biodiverzity mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb a magnetorecepci u bezobratlých živočichů. „Letos se povedlo nalovit stovky ryb a získali jsme z nich tisíce parazitů pro další výzkum,“ doplnil ichtyolog Pavel Jurajda.
Do letošního odborného programu expedice byly zařazeny i některé nové projekty, například lékař výpravy se zaměřil na výzkum vlivu extrémního prostředí a zátěže na lidský organismus včetně monitoringu úrovně stresu.
Expedice byla složená z vědců z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR a společnosti Czechoslovak Ocean Shipping.