Dotkni se vědy! Tak zní název výstavy, kterou připravuje Masarykova univerzita ke svému 95. výročí založení. Návštěvníci si budou moci sáhnout na jednotlivé exponáty, zažít atmosféru vědy z dob dřívějších, vyzkoušet si konkrétní pokusy a nahlédnout do laboratoří. Výstava odstartuje 26. března v bohunickém kampusu a potrvá až do konce června.
>> Chystáte se výstavu? Přidejte se na Facebooku.
Kdo to byl Moravský obr Drásal? Proč je Brno světovou kolébkou genetiky? Co daroval Leoš Janáček Masarykově univerzitě? K čemu sloužily tajemné psychologické přístroje? To jsou jen příklady otázek, na které výstava odpovídá. Odhalí navíc i nejnovější poznatky ze současného výzkumu na univerzitě. „Chceme expozicí oslovit širokou veřejnost od naprostých laiků až po ty nejnáročnější návštěvníky,“ vysvětluje spoluautorka výstavy Pavla Hudcová.
„Návštěvníci se dozvědí, co zažívá výzkumník na Antarktidě, vyzkouší si roli soudce při rozhodování o vině a trestu, poznají fungování lidského těla nebo se pokusí rozluštit kód DNA,“ vyjmenovává části programu jedna z autorek expozice Zuzana Hanzelková. Výstava se skládá ze zhruba osmdesáti panelů rozdělených na polovinu historickou a současnou, další část tvoří interaktivní zastavení, hádanky a exponáty.
Návštěvníci najdou odpovědi na mnohé otázky z různých oblastí vědy: zastoupena jsou odvětví jako genetika, kardiochirurgie, geografie, právo, životní prostředí či chemie.
Expozici k 95. výročí založení Masarykovy univerzity doplní i komentované prohlídky a workshopy pro veřejnost, které se uskuteční v průběhu čtyř sobot: 29. března, 26. dubna, 24. května a 14. června. Děti mohou získat veselá trička Jsem vědec a Jsem eMU. A nejmenší absolventi všech workshopů dostanou diplom Vědec MU.
Organizátoři chystají pro návštěvníky hrané scénky, soutěže pro děti i dospělé, ukázky experimentů a také prohlídky laboratoří či anatomického muzea.