Na jubilejní desátou výpravu na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antraktidě se v těchto dnech chystá skupina vědců a techniků. Na základnu, kterou provozuje Masarykova univerzita, letos jede omezený tým sedmi mužů. První část odlétá 27. prosince a druhá pak o den později.
"Hlavní činností týmu bude letos údržba automatických přístrojů, získání dat pro klimatologický, glaciologický a biologický výzkum, testování odolnosti pokročilých stavebních hmot či zkouška prototypu českého generátoru obnovitelné energie z větru," uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler s tím, že hosté přislíbili pomoc s plněním cílů vědecké expedice.
Pro početně omezenou výpravu byli vybráni zkušení a „univerzální“ terénní pracovníci. Tvoří ji správce stanice a vedoucí expedice Pavel Kapler, mikrobiolog Ivo Sedláček, rostlinný fyziolog Peter Váczi, geograf Jakub Ondruch a jako lékař pak Tomáš Korbička. Expedici tradičně doplní také Jiří Strnad a Karel Holčák, technici společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, která se stará o technické aspekty provozu stanice.
Omezený počet vysílaných vědců souvisí s penězi. Stanice a především výzkumné aktivity jsou kvůli nejistému financování jejího provozu ze strany státu v ohrožení. „Kvůli nedostatku peněz jsme nemohli připravit výpravu standardní velikosti. Na vyslání alespoň minimálního počtu lidí pak přispěla Masarykova univerzita a Český antarktický nadační fond,“ uvedl Kapler.
Vědci a technici mají za úkol provést především základní údržbu automatických přístrojů a také stáhnout naměřená data. „Dlouhodobá pozorování, zejména klimatologická, glaciologická a biologická, mají smysl pouze při získání co nejdelší a pokud možno nepřerušené řady měření. Pokud bychom výzkumný tým na stanici nevypravili, přišli bychom zbytečně o nejcennější výsledky za celých deset let snažení,“ zdůraznil Kapler.
Stát doposud financoval výzkum v Antarktidě deseti milionů korun ročně a vědci usilují o zajištění peněz na dalších sedm let. Hledají také možnosti spolupráce s dalšími zeměmi. Základnu by tak v budoucnu mohli sdílet například s odborník s Chile, Brazílie či Portugalska.
Expedice se již standardně přesune letadlem do Buenos Aires a poté do Patagonie. Vojáci argentinského letectva je dopraví na základnu Marambio na ostrově Seymour Island, odkud se vrtulníkem dostanou na stanici J. G. Mendela. Vědecká expedice setrvá na základě do konce února.