
Proč tak pozdě, když na univerzitě se tenkrát studovalo už téměř dvacet let? První impuls přišel až někdy počátkem 30. let v souvislosti s tím, že Karel Engliš do Brna přivezl zakládací listinu.

Listina zatavená v rektorském žezle informuje mimo jiné o tom, kdo Masarykově univerzitě financoval koupi insignií. Foto: Petr Preclík. Pro hlavici rektorského žezla byl zvolen dvouocasý lev se slovenským znakem na prsním štítku. Foto: www.muni.cz
Rektorský řetěz věnoval československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, rektorské žezlo Ústředí moravskoslezských obcí, měst a okresů. Na řetězy pro prorektora a děkany všech čtyř fakult a jejich žezla poskytli peníze zlínský továrník Jan Antonín Baťa, Moravskoslezská obec právnická a lékařská a také Český čtenářský spolek v Brně.
Žádné velké chlubení se insigniemi na veřejnosti se však nekonalo. Krátce po svém předání putovaly do sejfu, protože začala druhá světová válka. V ní hodně vysokých škol o své cennosti přišlo, Masarykově univerzitě však zůstaly. Pravděpodobně se o to zasloužil profesor Právnické fakulty František Čáda. Po tom, co fašisté uzavřeli české vysoké školy a obsadili budovu Právnické fakulty, ji v prosinci 1939 otevřeli, aby si zaměstnanci mohli odnést osobní věci. Ti pod nosem příslušníků gestapa vynesli i insignie.