V souvislosti s rokem 2008 se
mluvilo o tom, jak významná byla pro existenci naší republiky léta
zakončení číslem osm. Pro historii Masarykovy univerzity hrála větší
roli ta zakončená číslem devět. I ona však často odrážejí události
podstatné pro vývoj samostatného Československa nebo Česka a dokazují
tak provázanost univerzitní historie s českými dějinami.
Zákonem číslo 50/1919 Sb. byla zřízena Masarykova univerzita se sídlem v Brně. Původně se čtyřmi fakultami – Lékařskou, Právnickou, Filozofickou a Přírodovědeckou. Ještě před koncem téhož roku se na Masarykově univerzitě začalo vyučovat.
1939
17. listopadu obsazují nacisté české vysoké školy a studentské koleje. Neopomenuli ani Masarykovu univerzitu. Podle interního pokynu říšského protektora se mělo na univerzitu pohlížet, jako by neexistovala. Kromě materiálních škod přinesla válečná léta především škody na lidských životech. Přírodovědecká fakulta ztratila asi čtvrtinu profesorského sboru, řádění nacistů však podlehla také řada zaměstnanců, pedagogů a studentů z ostatních tří fakult.
1969
Vládním nařízením č. 35/1969 Sb. byla 15. března obnovena Právnická fakulta. Stalo se tak po šestnácti letech. Její zrušení bylo jedním z důsledků únorového převratu v roce 1948.

Tryzna za Jana Palacha před Filozofickou fakultou MU – leden 1969. Foto: Archiv Masarykovy univerzity.
Vzniká Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity, s nímž úzce souvisí rozvoj a využívání výpočetní techniky na univerzitě.
1989
Listopadové události dovolily univerzitě znovu se začít rozvíjet. V jejich důsledku se škola mohla v roce 1990 vrátit ke svému původnímu názvu, od roku 1960 totiž nesla označení Univerzita Jana Evangelisty Purkyně.
1999
Tým odborníků Masarykovy univerzity začal vyvíjet Informační systém, který studentům umožnil takové mezifakultní studium, jaké známe dnes. Univerzita za něj později mimo jiné jako první firma či instituce v ČR obdržela prestižní ocenění EUNIS Elite Award. Systém převzala také řada jiných vysokých škol.