Přejít na hlavní obsah

Proměny univerzity očima studentů

AnotaceMendelNa začátku semestru se nezapisovalo do ISu, ale do tlusté knihy označované jako nacionále. A místo na Erasmus se jezdilo na chmelové brigády. I takové bylo studium na Masarykově univerzitě pro předchůdce dnešních posluchačů. Co se v průběhu devadesáti let její existence ještě změnilo, připomíná výstava v Mendelově muzeu s názvem Bylo to za nás jiné…?

Celá výstava je určena především studentům. Současným i těm bývalým, kteří se díky oslavám 90. výročí vzniku univerzity znovu hlásí, aby se setkali se svými bývalými spolužáky. „Chtěli jsme celou výstavu pojmout z pohledu posluchačů a zachytit jejich každodenní život v minulosti i dnes. Ti, co univerzitu navštěvují dnes, i ti o několik generací starší se dozví, co všechno by je obklopovalo, pokud by o diplom usilovali v jiné době,“ přibližuje ideu výstavy členka autorského týmu Lenka Benešová.

Expozice provádí návštěvníka celým studiem od přijímacího řízení až po promoci. „Máme tady ukázky přihlášek ke studiu nebo přijímacích testů. Ti, kdo se na univerzitu hlásili dříve, si mohou vyzkoušet dnešní testy studijních předpokladů a porovnat je s těmi, které psali oni. Mě osobně překvapilo, jak jednoduché některé testy v minulosti byly. Na jednom, který ukazujeme, měl uchazeč o studium popsat třeba molekulu vody,“ říká další z tvůrců výstavy Michaela Jarkovská.
Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout i originální transparenty z demonstrací v listopadu 1989. Foto: David Povolný.
Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout i originální transparenty z demonstrací v listopadu 1989. Foto: David Povolný.

Křížová chodba Mendelova muzea nabízí rovněž srovnání vysvědčení, která studenti svého času dostávali z laboratorních cvičení, potvrzení o studiu třeba z roku 1949 nebo průkazů. Spolu s dnešními ISIC kartami tak zájemci uvidí jejich starší ekvivalent, legitimace řádného posluchače.

Výstava je rozdělena na oficiální a neoficiální sekci. Fotografie z obřadů jako jsou imatrikulace nebo plesy střídají snímky sportovních akcí nebo chmelových brigád. „Jen nás trošku mrzelo, že jsme nesehnali víc momentek z vyučování. Některé fakulty mají archiválií více, některé, například kvůli svému stáří, méně. Snažili jsme se však, aby byly fakulty zastoupeny rovnoměrně a každý si zde něco našel,“ tvrdí Jarkovská s tím, že už se přihlásilo několik lidí, kteří na fotkách poznali své staré profesory.

Pozornost přitahují mezi panely a vitrínami transparenty z demonstrací v roce 1989. „Ty nám zapůjčil pan Aujezký z Domečku na Filozofické fakultě, který je po celá léta uchovával coby pozůstatek činnosti studentů za revoluce,“ vysvětluje Jarkovská.

Realizaci výstavy pomohlo více lidí, kteří jejím autorům svěřili své osobní věci pojící se k Masarykově univerzitě. „Pan profesor Stehlík z Filozofické fakulty nám poskytl svoje fotografie a indexy. Synovec Františka Pavelky, který za války sloužil jako letec v Anglii, nám zase daroval různé legitimace z období kolem roku 1940. A velice nás podpořil i pan doktor Pulec z Archivu Masarykovy univerzity,“ uvádí některé Benešová.

Spolupráci s Archivem MU si ostatně vyžadoval i fakt, že právě Archiv chystá na květen zahájení jiné výstavy o historii univerzity. Ta se však bude více věnovat historickým událostem a významným osobnostem, které jsou s ní spjaty.

Tvůrci výstavy Bylo to za nás jiné…? nezastírají, že chtěli její návštěvníky také pobavit. Proto zde najdou i hříčku v podobě přiřazování charakteristických předmětů k jednotlivým fakultám. Pokud se chcete dozvědět, kterou že to reprezentuje třeba lopata, vypravte se do Mendelova muzea.

Hlavní novinky