Přejít na hlavní obsah

Historická výstava připomíná příběh univerzity

AnotaceVystava
Boj o druhou českou univerzitu, položení základního kamene, ale i studentská hnutí z nedávné doby připomíná historická výstava k 90. výročí založení Masarykovy univerzity. Výstava nazvaná Příběhy z dějin MU nabízí pohled do života školy i mimořádnou příležitost zhlédnout medaile, insignie, taláry, historické obrazy i fotografie. Vernisáž výstavy se konala ve čtvrtek 21. května v prostorách Lékařské fakulty na Komenského náměstí v Brně.

„Zřízení Masarykovy univerzity není jen historickou událostí, ale má i svůj aktuální rozměr. Připomíná nám význam, který univerzita má pro společnost, stát i region, její roli kulturní a společenskou, jež dotváří a přesahuje funkci univerzity jako vzdělávací a vědecké instituce,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Výstavu tvoří tematické bloky věnované historickým milníkům, insigniím, osobnostem univerzity, studentům, vztahům s veřejností a výstavbě univerzity. Prostřednictvím archivních dokumentů a fotografií autoři připomínají, jak složité bylo prosadit založení druhé české univerzity na přelomu 19. a 20. století, i osud zakládací listiny. K vidění jsou unikátní záběry z položení základního kamene Právnické fakulty na Veveří za účasti prezidenta Masaryka z roku 1928. Výstavba univerzitních budov a kampusu je zachycena na modelech a plánech, dokládajících dlouhodobý proces, který vyústil ve vybudování moderního kampusu v Brně-Bohunicích.
VystavaKvyroci

V sekci věnované osobnostem se objevují zvučná jména zakladatele normativní právní teorie Františka Weyra, matematika Matyáše Lercha, fyziologa Edvarda Babáka a řady dalších.

Exponáty pochází převážně z Archivu Masarykovy univerzity, část jich byla zapůjčena z Muzea města Brna, Archivu Univerzity Karlovy a Moravského zemského muzea. Atraktivitu výstavy zvyšují originální dobové záběry zapůjčené z Národního filmového archivu.
Vernisáže historické expozice se zúčastnila také Věra Heroldová, operní pěvkyně a snacha známého hudebníka Jiřího Herolda, která bydlela se svými rodiči v budově na Údolní 33, která patřila Masarykově univerzitě. Můj otec a dědeček pracovali jako preparátoři v univerzitním anatomickém ústavu od září 1919. Jsem ráda, že zde mohu být a tím připomenout, že pro univerzitu pracovali nejen akademici, ale také další pracovníci, uvedla Heroldová.

Výstava bude otevřena do 30. června a po letních prázdninách od 16. září do 30. října vždy od úterý do čtvrtka od 9 do 17 hodin, v pátek od 9 do 13 hodin. Více informací na www.90.muni.cz.

Hlavní novinky