
Rakouský inženýr v budově, která vznikla v roce 1910, skutečně bádal. Jeho laboratoř se však s největší pravděpodobností nacházela jinde. „Existují původní plány budovy, podle nichž mělo mít Wasserbaulaboratorium, tedy laboratoře pro vodní inženýrství, své místo vedle dnešního studentského klubu,“ říká historik umění Jiří Kroupa z filozofické fakulty.
Dokumenty dokládají, že Kaplan pracoval v místnosti, kde se dnes scházejí fakultní spolky. Na tom, že jsou plány psány v němčině, není nic divného. Vždyť celá budova tehdy patřila německému vysokému učení technickému. Její posluchači při studiu potřebovali víc než knihy různá nářadí. V dnešní knihovně proto tehdy nestály regály s policemi, ale vzdělávali se tam studenti překotně se rozvíjejícího elektroinženýrství. V uličce, kde si dnešní posluchači čtou časopisy, například zkoušeli rádiové vysílání.

Ještě než se s budováním začalo, bylo nutné vykoupit domy, které už na místě stály. „Jejich pozůstatky jsou patrné i na dnešní stavbě,“ upozorňuje Kroupa na místa kolem zadního schodiště dnešní fakulty sociálních studií.
Pro pozdější rekonstrukce včetně té, která skončila v roce 2005, měl pozitivní význam fakt, že architekt Ferdinand Hrach stavbu od začátku projektoval jako školu.
Myslel na to, že studenti potřebují dost světla, a proto umístil posluchárny tak, aby měly okna ze dvou stran. Na rozdíl od jiných přestaveb se tak do domu nemuselo příliš zasahovat, i když něco se přece jen změnilo. Například do auly, kde se dnes pořádají slavnostní akce, chodili předchůdci dnešních studentů i cvičit.

Pohled na fasádu dnešní fakulty sociálních studií otočenou na Údolní ulici. Trojice soch znázorňuje obory, které se dřív vyučovaly na technice - elektronické strojírenství, architektura a stavitelství a chemie. Foto: Archiv MU.
Ferdinand Hrach nevytvořil v Brně jen novou budovu techniky. Jeho jméno stojí i na plánech Zemského domu, dnešního krajského úřadu na Žerotínově náměstí, nebo kolejí Tvrdého. Dům v Joštově ulici byl ovšem jedním z posledních, na jehož vzniku se podílel. „Pozvolna se prosazoval modernistický purismus a nadto se po válce Brno stalo centrem moderní architektury, do níž se Hrachův tradicionalismus příliš nehodil. Hrach se proto tehdy více věnoval péči a ochraně památek. V nejvyšším patře budovy byly ostatně již v předválečné době vyučovány dějiny umění,“ konstatuje Jiří Kroupa.