
Proč? „Měl neuvěřitelný záběr vědomostí. Ačkoliv jeho hlavní specializací bylo hmotné a procesní trestní právo, věnoval se také kriminologii, právní filozofii, mezinárodnímu právu, v rámci právní filozofie dějinám justice nebo politice,“ nastiňuje Věra Kalvodová z katedry trestního práva právnické fakulty.
V případě Kallaba, který byl třikrát děkanem fakulty a působil i jako rektor celé univerzity, však nezůstalo jen u nabírání nových vědomostí. Dokázal je rovněž prakticky využívat. Snad nejvíc ve svých pracích o kriminalitě mládeže. Nešlo přitom o normy vytvářené jen v teple kanceláře. Kallab vycházel z praktických poznatků, které nabral v České zemské péči o mládež, instituci, jež se zabývala péčí o mladé lidi, kteří žili v různým způsobem nevyhovujících sociálních podmínkách. Díky tomu pak mohl připravit vládní návrh zákona o soudnictví nad mládeží, který začal platit v roce 1931. „Jednalo se o neobyčejně pokrokový zákon, problematika trestní odpovědnosti mládeže za trestné činy se u nás do té doby neřešila uspokojivě,“ říká Kalvodová a upozorňuje, že zákon tehdy Československu záviděla celá Evropa.

Položení základního kamene k budově Právnické fakulty MU 9. 6. 1928 za účasti T. G. Masaryka. Profesor Kallab stojí v první řadě druhý zprava. Byl výrazný také menší postavou, za kterou mohla růstová vada. Foto: Archiv MU.
S problematikou efektivity trestů souvisí i další Kallabova práce. Na fakultě založil a vedl kriminologický ústav. „Kriminologie se mimo jiné zabývá příčinami a podmínkami kriminality, otázkou osobnosti pachatele a možnostmi jeho nápravy,“ nastiňuje Kalvodová. Dnes už ústav neexistuje, ale podobný funguje v Praze. Jeho role je podle specialistky na trestní právo nezastupitelná: „Provádí například výzkumy o efektivitě sankcí, a umožňuje tak vytvářet dobrou trestní legislativu.“
Kromě toho byl Kallab známý ještě minimálně jednou věcí: polemikami s tvůrcem normativní právní teorie a svým kolegou Františkem Weyrem. Podle Kalvodové se však nejednalo o ostré spory. „Kallab kritizoval konstruktivně. Jeho okolí jej vnímalo jako jednoho z mála, kdo byl schopný s Weyrem v tomto ohledu polemizovat.“