
Úlehla žil v letech 1888 až 1947 a na Masarykovu univerzitu přišel v roce 1921. Monumentálním filmem Pohyby rostlin ozvláštnil svoji práci z fyziologie pohybů, dráždivosti a růstu rostlin. Nebyla to určitě jediná přírodovědecká oblast, kterou se zabýval, a ani tento film nezůstal jeho jediným. Úlehlu totiž zajímala ještě etnografie. „Společně s Arnoštem Inocencem Bláhou založili Studijní sdružení Velká, které mělo ze všech různých úhlů pohledu zkoumat ryzího československého člověka,“ nastiňuje ředitel Archivu Masarykovy univerzity Jiří Pulec. Slovo Velká v názvu odkazuje na jihomoravskou vesnici Velká nad Veličkou při hranicích se Slovenskem, kde se mělo bádat. A bádání to mělo být velkolepé. Sdružení nalákalo odborníky na etnografii, sociologii a další oblasti. Například jazyk tehdejších obyvatel Moravského Slovácka měl zkoumat mezinárodně uznávaný Roman Jakobson. To všechno proto, aby se ukázalo, jak se mění civilizace a vytrácejí zvyky.

Vladimír Úlehla na Výstavě soudobé kultury v Brně, která se konala v roce 1928 jako oslava desátého výročí založení Československa. Foto: Archiv MU.
S filmem už si významný český fyziolog nezahrával, ale od činnosti v jiných oblastech ho to rozhodně neodradilo. Jeho láska k folklóru se odrazila třeba v tom, že stál u zrodu strážnických národopisných slavností. Výchova jeho otce učitele zase přispěla k tomu, že propagoval vysokoškolské vzdělávání učitelů. Na konci svého života pomohl ke vzniku pedagogické fakulty v Olomouci a stal se jejím první děkanem. Coby přírodovědec se často zabýval otázkami bytí. Z toho vzešel jeho zájem o filozofii. A chuť sdělovat vlastní názory lidem jej přiměla ke spolupráci s Lidovými novinami.
Jméno Vladimír Úlehla je tak možné najít v encyklopediích filozofů, ale i v seznamech význačných fyziologů či stejně tak lidí, kteří se nějak zasloužili o rozvoj československého filmu.