Přejít na hlavní obsah

Jak se volil rektor dříve?

AnotaceRektorUž 18. dubna akademický senát zvolí pátého polistopadového rektora univerzity. Na výběr má z pěti kandidátů navržených zástupci akademické obce. Ne vždy ale volba byla tak svobodná.

Nejdřív bude rektorem zástupce právnické fakulty, pak lékařské, následně přírodovědecké a filozofické. I takový zvyk se dodržoval za první republiky při volbě nejvyššího představitele Masarykovy univerzity. Dnes už neplatí. Stejně jako jiná pravidla.

Zatímco v současnosti se funkční období rektora počítá na čtyři roky, v předválečné éře bylo v souladu se zákonem o organizaci úřadů univerzitních z roku 1873 mnohem kratší. „Rektor se volil vždy pouze na rok s tím, že následující rok se stal prorektorem,“ vysvětluje ředitel Archivu Masarykovy univerzity Jiří Pulec.

Systém kratších funkčních období měl podle něj své výhody. „Lidé tak nebyli z vědeckého života vytrženi na příliš dlouhou dobu. Po dvou letech se do něj mohli vcelku bez problémů vrátit. Po šesti nebo osmi už je to daleko složitější.“
Inaugurace rektora Jana Zavřela 20. listopadu 1933 se konala ve foyer na právnické fakultě. V té době ještě univerzita svoji aulu neměla.
Inaugurace rektora Jana Zavřela 20. listopadu 1933 se konala ve foyer na právnické fakultě. V té době ještě univerzita svoji aulu neměla. Foto: Archiv MU.

Z dnešního pohledu je však něco takového nepraktické. Rektor už nemá především honorární funkci, na rozdíl od svých předchůdců zodpovídá například za hospodářskou správu univerzity. O tu se kdysi staral Zemský úřad.

Pravidlo jednoho roku vzalo poprvé za své v roce 1939. Tehdy končil ve funkci Arne Novák a měl přijít představitel právnické fakulty. „To měl ovšem být Rudolf Dominik, člověk, který si prošel politickým vývojem od sociální demokracie k fašismu. Takového rektora téměř nikdo ze zástupců univerzity nechtěl. Proto byl znovu zvolen Arne Novák,“ říká Pulec.

Po válce začala jiná praxe. Zákon z roku 1950 stanovil, že rektora jmenuje prezident na návrh vlády, přičemž vládě předkládá návrhy státní výbor pro vysoké školy. „V praxi se tedy kádrovalo už v rámci školního výběru, uchazeče znovu prověřil státní výbor a pak ještě i vláda,“ popisuje pečlivý výběr vhodné osobnosti za socialismu Pulec.

Jedna výjimka však přece jen nastala. Na konci 60. let, kdy režim trochu povolil, se konala první a také poslední volba, která by se dala označit za svobodnou. „V roce 1969 se na výběru nového rektora podílely dokonce společenské organizace, takže mandát Jana Vanýska byl velmi silný. Z politických důvodů však nakonec jmenován nebyl,“ přibližuje Pulec pokus o svobodný výběr hlavy univerzity. Na další se muselo čekat až do roku 1990.

Hlavní novinky