
Vanýsek starší se narodil ve Velkém Týnci na Olomoucku, po maturitě se však vydal studovat medicínu do Prahy. Setkal se tam s velkou postavou českého vnitřního lékařství, Josefem Thomayerem, který se obklopoval studenty, z nichž později vyrostli další skvělí lékaři. To on se postaral o to, že se Vanýsek časem vrátil na Moravu.

Vanýsek začínal u Josefa Thomayera, v Brně se zasadil o založení lékařské fakulty, později se stal rektorem univerzity.
Proč? Nemocnice totiž v té době platila za německou. Němčina byla úřední řečí, vypisovaly se v ní chorobopisy. Čechů pracovalo v nemocnici na zodpovědných místech jen pár. „Němečtí kolegové se k Vanýskovi chovali pohrdlivě a dělali mu různé naschvály, když zjistili, že své češství otevřeně brání,“ popsala Věra Linhartová.
Vanýsek si ale nic zprotivit nenechal. I když pracoval ve velmi skromných podmínkách a třeba z vyšetřovacích pomůcek neměl zpočátku vůbec nic, přetvořil pracoviště do roku 1919 na vzorné interní oddělení, které mohl v listopadu přeměnit na univerzitní Kliniku patologie a vnitřních nervových chorob. Ano, univerzitní. Začátkem roku 1919 totiž vznikla Masarykova univerzita včetně lékařské fakulty, o jejíž zřízení se Rudolf Vanýsek výrazně zasadil. V roce 1926 se stal děkanem fakulty a o šest let později rektorem celé univerzity. Ta mu dodnes vděčí za to, že ubránil její celistvost a nedopustil zrušení filozofické a přírodovědecké fakulty.
Rudolf Vanýsek se však neangažoval jen v nemocnici a na univerzitě. „V dobách mého dětství chodíval otec skoro denně do čtenářského spolku, který byl centrem českého dění. Politické spolky nebyly za Rakouska povolovány, a tak se vše ‚národní‘ odehrávalo ve čtenářském spolku, který měl své prostory v zadní části Besedního domu,“ popsal v pamětech Jan Vanýsek. Jeho otec založil také Spolek českých lékařů v Brně, v němž zavedl pravidelné čtvrteční přednášky s demonstracemi vzácných případů. Kolegové internisté na něj každoročně vzpomínají při Vanýskově dnu, jejich hlavní vzdělávací akci.