Na konci roku otevřelo město Brno unikátní plavecký areál Za Lužánkami. Více než rok byl kvůli rekonstrukci uzavřen padesátimetrový bazén a stejně dlouhou dobu se v jeho těsné blízkosti stavěla osmidráhová tréninková pětadvacítka. S otevřením areálu došlo k navýšení nabídky sportovního vyžití pro veřejnost, ale i ke zvýšení zájmu o plavecké kurzy pro děti i dospělé. Ruku v ruce s tímto vyvstala i potřeba sportovních klubů zajistit kvalifikované trenéry, kteří kurzy povedou. A právě na tuto situaci opravdu rychle zareagovala Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, která uspořádala certifikované školení pro nové trenéry plavání.
„Více bazénů samozřejmě znamená navýšení hodin pro trénink a kurzy, které byly po dobu rekonstrukce a stavby areálu Za Lužánkami potlačeny. Zájem o uspořádání školení trenérů jsme zaznamenali prakticky od všech brněnských plaveckých klubů a oddílů. Na fakultě se nám podařilo kurz odborně uchopit a za pomoci našeho centra celoživotního vzdělávání a ve spolupráci s krajským svazem Českého svazu plaveckých sportů uspořádat,“ potvrdila garantka kurzu a odborná asistentka Katedry tělesné výchovy a společenských věd fakulty sportovních studií Silvie Kodešová s tím, že kurz absolvovalo 31 trenérů a zájem trvá. „Proto možná ještě během letošního roku kurz obnovíme a otevřeme pro další zájemce,“ dodala Kodešová.
Noví trenéři absolvovali celkem čtyřicet hodin v učebně i v bazénu, aby získali základy z oblastí biologie člověka, fyzikálních vlastností vodního prostředí, techniky plaveckých způsobů, pravidel plavání, sportovní psychologie, legislativy, ekonomie a organizace plavání, základů sportovního tréninku a napsali závěrečný test.
Všichni dostali šanci být aktivní
„Všichni účastníci dostali možnost zapojit se do výuky i praktických ukázek na bazénu, prostě být aktivní. Pro licenci trenéra III. třídy byl kurz možná až moc obsáhlý. Opravdovou výhodou totiž bylo, že se v tomto prvním kurzu sešli přednášející z praxe, lektoři, kteří o problematice hodně vědí. Navíc k výuce přistoupili tak zodpovědně, že vlastně uchazečům předali víc informací, než bychom možná i chtěli,“ chválila úroveň kurzu Kodešová, která jako vítězka Světového poháru v roce 2014 (pod dívčím jménem Silvie Rybářová) sama přednášela o dálkovém plavání.
Pravidla plavání tak vysvětlovala Hana Netrefová (Černá), mistryně Evropy na 400 m polohový závod, která je v současné době držitelkou mezinárodní FINA licence rozhodčí plavání, první pomoc vedoucí Vodní záchranné služby Brno Daniel Bartošek a psychologii sportovce psycholožka Marie Blahutková.
„To, že se kurz podařilo tak rychle uspořádat, a navíc po dlouhé době přímo v Brně, je opravdu výborná zpráva. Z klubů jasně znělo, že potřebujeme nové kvalifikované trenéry. A tento požadavek kurz vyřešil,“ chválil aktivní spolupráci s fakultou sportovních studií předseda Krajského svazu ČSPS – Jihomoravský kraj a vedoucí trenér sekce plavání na brněnském sportovním gymnáziu Petr Vodák.
Český svaz plaveckých sportů nyní všem úspěšným absolventům kurzu vystaví licenci trenéra plavání III. nebo IV. třídy.