Už v červenci budou moci vycestovat první studenti Masarykovy univerzity na dvouměsíční až roční stáž například do USA, Austrálie, Chile, Japonska, Indonésie nebo kamkoliv jinam na světě. Umožní jim to nový výměnný program Erasmus+ mimo Evropu. První kolo přihlášek se uzavírá 30. dubna, další přihlášky bude možné podávat vždy do konce července, října, ledna a dubna. Výběrové řízení otevřené každé tři měsíce poskytne studentům větší flexibilitu v plánování stáže a umožní jim snáze skloubit zahraniční pobyt se studiem na Masarykově univerzitě.
„Program Erasmus+ je nejvyužívanější výměnný program na Masarykově univerzitě – financujeme z něj 80 procent studijních výjezdů i stáží. Jen vloni jsme z Erasmu na stipendiích vyplatili téměř 70 milionů korun. Velmi nás proto těší, že se program nově rozšíří i o pracovní stáže mimo Evropu. Věřím, že se pro naše studenty jedná o velmi zajímavou příležitost získat praxi v oboru v prestižních mezinárodních institucích a že jim stáže poskytnou skvělé zkušenosti, díky nimž úspěšně nastartují svou kariéru hned po završení studia. Osobně se velmi těším na to, kam se první zájemci vydají a jaká bude náplň jejich stáže,“ řekl prorektor pro internacionalizaci a vnější vztahy Masarykovy univerzity Petr Suchý.
Na stáž budou moci i absolventi
Na stáže mohou vyrazit kromě studentů také absolventi – ti si ale musí podat přihlášku ještě v době, kdy mají aktivní studium. Přihláška se podává celouniverzitně na Centru zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity, které podle motivačních dopisů a dalších povinných příloh přihlášek vybírá úspěšné kandidáty. Ti poté získají stipendium ve výši 700 eur na měsíc (cca 17,5 tisíce korun).
„Očekáváme, že o stáže bude velký zájem ze všech deseti fakult. Na tuto aktivitu ale máme omezenější rozpočet od Evropské unie, takže budeme moci zafinancovat jen desítky stáží ročně oproti klasickým stážím v Evropě, těch máme ročně kolem 250. I tak ale věříme, že se studenti budou hlásit a že nás čekají velmi zajímavé příběhy a zkušenosti, které zaujmou i budoucí zaměstnavatele,“ řekla Violeta Osouchová, ředitelka Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity.
Aby studenti mohli na stáž, musí úspěšně projít výběrovým řízením Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity. Ještě před podáním přihlášky si musí najít instituci, kde budou pracovat na plný úvazek (minimálně 35 hodin týdně), a domluvit se na přesné náplni stáže související s oborem studia a dalších podrobnostech. Studenti musí stáž také předem konzultovat se zodpovědnou osobou na katedře, protože součástí přihlášky je pracovní plán stáže podepsaný studentem, zahraniční institucí a zodpovědnou osobou na katedře.
„Studenti by měli začít hledat stáž zavčas a ideálně alespoň s dvouměsíčním předstihem před výběrovým řízením – najít vhodnou instituci totiž nějaký čas zabere, stejně jako komunikace s katedrou a vyřízení potřebných dokumentů. Pokud studenti projdou výběrovým řízením, určitě pak doporučujeme řešit zavčasu víza i ubytování,“ radí vedoucí Oddělení pro mobility z CZS Jarmila Strýčková, která má na starost celý výběrový i administrativní proces stáží v Evropě i mimo ni.
Stáže pomáhají studentům nastartovat kariéru
Zahraniční oborové stáže jsou pro studenty i čerstvé absolventy skvělou příležitostí, jak získat praxi a zároveň zajímavou zkušenost. Zahraniční stáž pomohla nastartovat kariéru například absolventce veřejné ekonomiky a mezinárodních vztahů Pavle Kolářové, která momentálně pracuje v Evropské investiční bance, kde pomáhá s financováním start-upů. Ta vyrazila na zahraniční stáž do Lucemburska hned po studiu a už tam zůstala.
„Vždycky mě lákala práce v zahraničí, proto jsem hned po státnicích vyjela na pětiměsíční stáž do Lucemburku, kde má Evropský parlament jedno ze svých tří sídel. Moc se mi tam líbilo, a tak jsem po stáži začala pracovat nejdříve u Soudního dvora Evropské unie a pak znova v Evropském parlamentu. Potom mě ale začala lákat práce v mém původním oboru finančnictví, takže jsem přešla do Evropské investiční banky. Moje nová práce mě moc baví, jednoduše jsem se s v ní našla. Jsem moc ráda, že Masarykova univerzita nabízí studentům příležitosti získat praxi v zahraničí ještě při studiu a velmi mě těší, že nově mohou studenti vycestovat na stáž i mimo Evropu. Mě samotnou by taková příležitost určitě lákala a určitě bych zvažovala nějakou stáž například v Austrálii, Vietnamu, Hong Kongu nebo Jižní Koreji,“ říká absolventka Pavla Kolářová.

Program Erasmus+ je čím dál žádanější
Výměnný program Erasmus+ na Masarykově univerzitě funguje už více než 25 let a za tu dobu přes něj vyrazilo za studiem přes 17 tisíc studentů a opačným směrem přicestovalo přes 9 tisíc studentů. Nejoblíbenějšími zeměmi, kam studenti přes Erasmus+ míří, jsou Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Velká Británie a Portugalsko, ale díky programu Erasmus+ ICM studují i v exotičtějších zemích, například v Etiopii, Izraeli nebo Kanadě.
O pobyty přes Erasmus+ je mezi studenty čím dál větší zájem – a jak uvedl v rozhovoru pro časopis Universitas prorektor Petr Suchý, z Erasmu se stává stále prestižnější záležitost. Například vloni podali studenti do únorového výběrového řízení na studijní pobyty v Evropě přes 1400 přihlášek, celkem 300 studentů neuspělo. Stejně tak o stáže v Evropě mají studenti v posledních letech velký zájem a jen vloni MUNI zafinancovala celkem 303 stáží.
Na motivačním dopisu a výběrovém řízení si tak musí studenti dát záležet mnohem více než například před deseti lety, kdy zájem býval menší a stipendium na pobyt přes Erasmus+ získala většina ze studentů, kteří si podali přihlášku.