Mezinárodní zasedání European Youth Parliament (EYP) hostí do konce července Brno. 85. ročníku se účastní téměř 300 mladých lidí z 36 zemí Evropy ve věku od 15 do 28 let.
„European Youth Parliament je platforma pro výměnu názorů, možnost vyjádřit se k problémům současné Evropy, poznání nových národů a kultur a v neposlední řadě také pro osobnostní rozvoj,“ vysvětluje absolventka Masarykovy univerzity Michaela Novotná, která je s Michalem Koláčkem, rovněž absolventem, hlavní pořadatelka konference.
Členy jsou takřka všechny země Evropské unie a mnoho dalších včetně států Kavkazu. „V České republice působí pobočka Evropský parlament mládeže v ČR od roku 1998, přičemž ročně do svých akcí zapojí na 1500 mladých lidí a má okolo stovky stálých členů,“ doplňuje roli Česka v rámci EYP Novotná.
Aby mohla česká pobočka organizace uspořádat zasedání, musela projít výběrovým řízením. „Město Brno jsme zvolili ze zcela prostého důvodu – oba dva jsme původem z Brna, před pár týdny jsme dokončili svá studia a naším snem vždy bylo přivézt EYP do moravské metropole a ukázat mladým Evropanům krásy zdejšího města a okolí,“ přibližuje pořadatelka.
Aktivní občanství a evropské hodnoty
Směrem k Brnu tedy teď směřují oči všech členů a pořadatelé doufají, že díky spolupráci s Mendelovou a Masarykovou univerzitou a VUT zaujmou účastníky (často těsně před nástupem na vysokou školu), které pobyt motivuje i ke studijnímu pobytu právě v Brně.
„Téma, které jsme pro toto zasedání zvolili, je Hledáme srdce Evropy,“ přibližuje absolventka s tím, že toto téma má tři hlavní aspekty. Tím prvním je aktivní občanství v každodenním životě, a to od práva volit až po účast v dobrovolnických projektech po celém světě. „Účastníci se rozdělili do skupin dle svých zájmů, přičemž jednotlivé skupiny se věnovaly například zvelebování veřejných prostorů, sexismu nebo rozdílům v platech,“ vysvětluje Novotná s tím, že na základě debat vznikly i konkrétní projektové nápady, z nichž ten nejlepší získá i menší finanční sumu k případné realizaci.
Druhým aspektem jsou společné evropské cíle a hodnoty, jehož cílem je posílit myšlenku společné Evropy nejen v rámci EU. „Ve světle současných a nedávných událostí je důležité držet pospolu, ale zároveň oceňovat a podporovat diverzitu, jelikož právě to nám umožňuje se rozvíjet,“ říká organizátorka.
Části konference se účastní i někteří eurokomisaři a debaty se zaměřují směrem k bezpečnosti potravin či humanitární pomoci. Posledním z aspektů je objevování střední Evropy. „Myslíme si však, že nejen Brno, ale také jižní Morava, Česká republika a okolní státy stojí za návštěvu. Z tohoto důvodu bylo již před příjezdem doporučeno účastníkům cestovat po tomto regionu před nebo po konferenci, aby jej více poznali,“ vysvětluje Novotná. V rámci této části probíhá i veletrh neziskových organizací ze zemí visegrádské čtyřky.
Dva roky příprav
Příprava celého zasedání trvala organizátorům více než dva roky, přičemž program sestává ze čtyř pilířů – teambuildingu, skupinové diskuze, Valného shromáždění a doprovodného programu. Účastníci ve skupinách pracují na konkrétním tématu, které pak na Valném shromáždění na konci zasedání prezentují.
„Vedle této hlavní části programu se odehrávají i doprovodné aktivity – účastníci se seznámí s místní kulturou, navážou kontakty a přátelství s desítkami lidí z jiných zemí či například získají inspiraci a motivaci pro své další působení ve společnosti,“ přibližuje organizátorka a dodává, že veškerá komunikace se odehrává v angličtině. Program se odehrává na mnoha místech v Brně, na Fakultě stavební VUT, v parku Lužánky, v kině Scala Masarykovy univerzity, na Mendelově univerzitě nebo na brněnském výstavišti.
Masarykova univerzita se na aktuálním zasedání European Youth Parliament podílí několika způsoby. „Univerzita nám poskytla podporu ve formě stipendia rektora a pomoc při vyjednávání pronájmech prostor. Jedna část programu – Večer aktivního občanství – se konala na Ekonomicko-správní fakultě MU a další – Valné shromáždění – se odehrává v Univerzitním kině Scala. Muni byla také jedním z prvních partnerů zasedání, ještě před podáním přihlášky v roce 2015,“ vyjmenovává absolventka.