přírodovědecké fakulty, alergická na pyl několika druhů dřevin, ale i na ovoce a třeba také na některé luštěniny.
Ve dnech, kdy je ve vzduchu hodně „jejích“ pylů, Barbora Obstová raději ani moc nevychází z domu. „Cítím se vždy strašně unavená, pořád smrkám a pálí mě oči,“ říká doktorandka zNa Masarykově univerzitě se léta věnuje botanice a v poslední době také pylům a alergiím. Právě díky ní a Ondřeji Rybníčkovi, alergologovi Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno, by měla být v Česku ještě letos spuštěna webová služba s názvem Pylový diář. Ten nápad vznikl teprve v roce 2009 díky spolupráci několika alergologických organizací z Německa, Rakouska a Francie. Cílem projektu je zlepšit informovanost pacientů o pylovém stavu ovzduší a pomoci jim v prevenci jejich onemocnění.
„Uživatel do svého osobního diáře zapisuje symptomy, které ho trápí, a do grafu s jeho potížemi se promítnou také křivky pylů zjištěné českou Pylovou informační službou. Člověk pak může na ze srovnání grafů vidět, které rostliny za jeho problémy zřejmě mohou,“ vysvětluje Obstová podstatu služby, která je k dispozici prozatím v cizích jazycích na webu pollendiary.com. Data, která odborníci takto sesbírají, pomáhají monitorovat, jak moc rozšířené pylové alergie jsou. Ještě donedávna měli pacienti možnost své potíže sledovat jen zpětně. „Oni však potřebují spíš vědět, na co se mají připravit,“ zdůrazňuje botanička, která se do Česka snaží službu přivést už vylepšenou o nové možnosti, které reprezentuje hlavně personalizovaná předpověď.
Komu se nechce čekat, až bude diář fungovat v české verzi, může vyzkoušet i tu mezinárodní. „V žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře, může ale člověka k této návštěvě nasměrovat,“ uvádí Obstová.
Když se uživatel do diáře poprvé zaregistruje, vyplní nejdřív několik základních údajů o sobě a pak průběžně dodává informace o tom, jak se momentálně cítí. Vše je samozřejmě anonymní. Systém se pak ptá například na to, jaké orgány jsou alergií postiženy, a na její projevy – zda pacientovi například jen slzí oči nebo kýchá či zda má také dýchací potíže.
Údaje není potřeba zadávat po celé jaro, léto nebo podzim. Stačí, když je uživatel začne zapisovat při nástupu problémů a vydrží ještě tři dny po jejich skončení. „Když alergik dodá údaje v pěti po sobě následujících dnech, bude mu sestavena osobní pylová předpověď na další období. Informace od něj se totiž zkombinují s předpovědí Pylové informační služby,“ přibližuje Obstová, která se na českou verzi služby sama těší.
Registrace do Pylového diáře i osobní předpověď jsou dnes a budou i v české verzi zdarma. Jde vlastně o výměnný obchod: Odborníci mohou na základě informací od uživatelů monitorovat výskyt alergií a lidé trpící potížemi za to dostávají možnost být informováni o budoucím riziku svých problémů, a tak si situaci ulehčit. Stačí sledovat, jaké pyly se budou ve vzduchu objevovat, a pak tomu přizpůsobit svoje aktivity.