Letos si připomínáme nejen sto let od vzniku Československa, ale také čtvrtstoletí od jeho rozdělení. V roce 1993 vznikly samostatná Česká a Slovenská republika a toto období přiblíží výstava „1993 Rok samostatnosti a svobody?“, která je k vidění od 31. října do 14. prosince před budovou rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí.
Osm výstavních ploch ve tvaru vztyčených kvádrů připomíná různé události i artefakty roku 1993, kolemjdoucí mezi nimi najdou například trafiku s dobovým tiskovinami, uslyší abdikační projev prezidenta Václava Havla nebo si přečtou vzpomínky tehdejšího i současného rektora Masarykovy univerzity. Běžný život a pohled studentů na tu dobu zase přiblíží dva jejich příběhy – pohled český a slovenský.
„Při přípravě výstavy jsme se zamýšleli také nad tím, zda rok 1993 skutečně přinesl samostatnost a svobodu. Proto je v názvu výstavy otazník. Rádi bychom také zjistili, zda tehdejší rozdělení ČSFR ještě stále rezonuje v naší společnosti. Připravili jsme proto jakési dodatečné referendum, v němž mají návštěvníci možnost zahlasovat, zda chtějí zemi rozdělit, nebo ne. Lísky budou zvlášť pro české a slovenské občany a bude na nich možnost napsat názor na tyto události,“ přiblížila myšlenku výstavy její kurátorka Zdenka Broušková.
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na zahájení výstavy zavzpomínal, jak atmosféru rozdělování Československa tehdy vnímal coby doktorand. „Neprožívali to ani tolik jako rok svobody, jako spíše rok úlevy. Panovala tehdy totiž poměrně velká obava, že pokud se nepodaří přátelský rozchod dohodnout, mohlo by dojít k eskalaci společenského napětí. A kam to může vést jsme viděli v bývalé Jugoslávii,“ uvedl Bek.
Výstava, kterou připravilo Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, je součástí projektu Tři osudové roky podpořeného ministerstvem školství v rámci dotačního programu pro připomínku státních výročí v roce 2018. Aktuálně se můžete zúčastnit také Masarykovské šifrovačky, přihlásit se na některou z komentovaných vycházek po stopách Brna 90. let nebo zajít na Slam poetry vs. TGM.