Americký lékař, vědec a spisovatel Siddhartha Mukherjee se po bestselleru věnovaném rakovině nazvaném Vládkyně všech nemocí zaměřil na další atraktivní obor, kterým je genetika. V knize Gen popisuje příběh této jednotky dědičnosti a biologické informace a historii genetiky pojímá široce od prvních domněnek o zákonitostech dědičnosti v dobách starověku a středověku až po současné možnosti editování lidského genomu.
Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress vydává knihu poprvé v českém překladu, který připravil Jan Šmarda, ředitel Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, ve spolupráci s jazykovou redaktorkou Kateřinou Danielovou. „Je to velmi čtivá kniha. Autor v ní opět prokázal schopnost spojit odbornost s citem pro jazyk a příběhem,“ říká Šmarda, který na převedení do českého jazyka pracoval zhruba dva roky.
Kniha poprvé v úplnosti popisuje zrození a rozvoj vědní disciplíny vzniklé mimo jiné na základě objevů Gregora Johanna Mendela v Brně, a významně se dotýká i současnosti. Poskytne čtenářům informace o fenoménech souvisejících s genetikou a medicínou, které se objevily v průběhu posledních staletí, a etických, filozofických a dalších aspektech tohoto oboru.
V překladu biologa Jana Šmardy
Pro překlad Šmardu oslovilo nakladatelství Munipress, protože se již dříve podílel na českém vydání knihy o historii léčby rakoviny Vládkyně všech nemocí od stejného autora. „Tehdy jsem získal první zkušenost s překladem jiného než učebnicového textu a byl to pro mě objev. Zjistil jsem, že jde o tvůrčí a zábavnou práci a na druhou knihu Mukherjeeho jsem se velmi těšil,“ podotkl Šmarda.
Oba tituly také srovnává. Kniha o rakovině je podle něj zaměřená na užší oblast a díky tématu určená nejširší čtenářské obci, kniha Gen naopak mapuje rozsáhlý obor molekulární biologie a zaujme spíše zájemce o přírodní vědy a medicínu. Kniha věnovaná genetice obsahuje mimo jiné příběhy protagonistů oboru, pacientů s genetickým postižením i lékařů, kteří se jim snaží pomoci a zahrnuje rovněž etické úvahy o možnostech současné medicíny.
„Po odborné stránce nebyl překlad příliš složitý, někdy však bylo náročné vystihnout významové zabarvení slov. Mukherjeeho jazyk je totiž velmi košatý,“ přiblížil překladatelskou práci biolog, který věří, že dílo s názvem Gen může pomoci k rozostření hranic mezi lékaři a přírodovědci, protože ukazuje, jak mohou znalosti přírodních věd pomoci s hledáním léčby geneticky podmíněných nemocí.
Už podruhé v edici Poprvé v češtině
Munipress vydává knihu ve své edici Poprvé v češtině. „Pro ni vyhledáváme významná díla světové odborné literatury, jejichž témata mají silnou vazbu k oborům na Masarykově univerzitě. V případě knihy Gen je to pak také připomínka odkazu Gregora Johanna Mendela, o nějž univerzita pečuje díky Mendelovu muzeu,“ dodala ředitelka nakladatelství Munipress Alena Mizerová.
Originál knihy s názvem „The Gene. An Intimate History“ vyšel v květnu roku 2016 a ještě v témže roce vyhrál Munipress soutěž o českého vydavatele knihy. Již v roce 2015 vydalo nakladatelství nejúspěšnější knihu Siddharthy Mukherjeeho „Vládkyně všech nemocí. Příběh rakoviny“, za niž autor získal Pulitzerovu cenu. Mukherjee se narodil v roce 1970 v indickém Dillí. Medicínu studoval na univerzitách ve Spojených státech amerických a ve Velké Británii, nyní přednáší na Kolumbijské univerzitě a zaměřuje se na hematoonkologii. Předmluvu k českému vydání napsal biochemik Václav Pačes.