Molekulární biolog Josef Jiřičný působí na Spolkové vysoké škole technické v Curychu (ETH Zürich) a je také předsedou Mezinárodní vědecké rady MU. Narodil se v Praze, ale odešel z Československa krátce po okupaci země armádami zemí Varšavské smlouvy a vysokoškolská studia absolvoval v Anglii. Studoval chemii a biochemii a postupně se začal věnovat molekulární biologii a zkoumání DNA, tedy nositelky genetické informace. Od syntézy DNA přešel k výzkumu mechanismů jejích oprav po poškození souvisejících se vznikem nádorových onemocnění, především rakoviny tlustého střeva.
Po studiích vedl vlastní vědecký tým ve švýcarské Basileji, několik let šéfoval biochemické sekci výzkumného ústavu v italské Pomezii, od roku 1996 působí na Curyšské univerzitě a od roku 2003 pak v prestižním institutu ETH. Během kariéry se mu s kolegy podařilo objevit čtyři nové bílkoviny podílející se na obnově poškozené genetické informace, jedna z nich je nezbytná pro embryonální vývoj, jedna chrání člověka před onemocněním ledvin a další dvě pak zabraňují nástupu rakoviny.
Od roku 2016 zastává Jiřičný post předsedy Mezinárodní vědecké rady MU, která přispívá k zavádění mezinárodní dobré praxe ve výzkumu a jejíž doporučení jsou významnou součástí řízení univerzity. Dlouhodobě také spolupracuje s vědci, kteří se na Masarykově univerzitě zabývají studiem opravných mechanismů DNA.
Videozáznam z obřadu
Sledujte živý přenos z udělení čestného doktorátu Masarykovy univerzity Josefu Jiřičnému.
Zveřejnil(a) Masarykova univerzita dne Pátek 17. května 2019