Příjemné osvěžení v horkém srpnovém dnu přinesl hudební pořad Swing pod širým nebem, který jako rozloučení s létem i další součást oslav ke 105. výročí Masarykovy univerzity 29. srpna uspořádalo Kulturní centrum MU. Městský park Denisovy sady nebyl náhodně zvoleným místem pro oslavu 105. výročí Masarykovy univerzity. V roce 1919, kdy se v Brně univerzita otevřela, byl park přejmenován na počest osobnosti, která přispěla ke vzniku Československa. Prostorný park na svahu kopce Petrova, pojmenovaný po francouzském historikovi Ernestu Denisovi, byl v podvečer 29. srpna svědkem sváteční události určené nejen studentům, akademikům, zaměstnancům a absolventům Masarykovy univerzity, ale i brněnské veřejnosti.
„Oslavme společně konec léta a příchod dalšího akademického roku,“ přivítal všechny účastníky akce Radim Polčák, prorektor Masarykovy univerzity pro rozvoj, legislativu a informační technologie. Diváky pozdravil i předseda Rady Kulturního centra MU Jaroslav Makovec a představil program ve swingovém duchu. O atmosféru, připomínající nejen rok 1919, ale i první polovinu 20. století, se postarala brněnská kapela Django Jet, která zahrála skladby české i zahraniční produkce. Doprovázela také členky Spolku elegantních dam při módní přehlídce, v níž dámy prezentovaly denní i večerní modely především prvorepublikového oblečení.
„Se vznikem republiky v roce 1918 přišel do společnosti duch nové změny a v dámském šatníku nastala velká revoluce,“ připomněla zakladatelka spolku Irena Vlahovičová, která se divákům představila nejen jako modelka, ale i tanečnice. S kolegyněmi předvedly v originálních i nově ušitých kostýmech ukázky swingové taneční éry. Na kolonádě i u přilehlé kašny zatančily nejprve rozverný charleston, poslední číslo pak bylo zaměřeno na dravý Lindy hop. Ke spontánnímu tanci se přidali i někteří diváci, kteří využili prostranství u historického obelisku.
Na výzvu pořádajícího Kulturního centra MU přišly některé divačky oblečené v šatech evokujících dvacátá léta, mnohé z nich měly na hlavách výrazné klobouky či květinové čelenky. Minulost a současnost Masarykovy univerzity byla prezentována i prostřednictvím nápadité výstavy, kterou připravil Archiv Masarykovy univerzity, MUNI o 105, v typicky modrých stanech si účastníci mohli vybírat zboží z MUNI shopu, dozvědět se o výhodách pro absolventy, anebo se podělit o svoji vzpomínku na studia a zapsat ji do pamětní knihy.
„Masarykova univerzita je moje srdcovka. To nejlepší, co mi dala, bylo mimo jiné to, že se nebojím mluvit před ostatními lidmi, což se mi v mé dráze učitelky velmi hodí,“ vyznala se jedna z absolventek. „Jsme stálé posluchačky Univerzity třetího věku, jsme velmi spokojené jak s vstřícným jednáním při výběru témat, i z každého cyklu se něco nového dovíme a obohatíme se k naší velké spokojenosti o další vědomosti,“ napsaly tři studující seniorky.
Generační rozpětí diváků a divaček bylo široké, na slavnosti se objevili i účastníci Prvákovin, stejně jako dávní absolventi. Příjemné rozloučení s létem a oslavu 105. výročí Masarykovy univerzity trefně zhodnotil tým absolventů ekonomické fakulty: „Udělali jsme si malý sraz, a jsme tomu rádi!“