Přejít na hlavní obsah

Kde se zlepšit ve španělštině? Na Kanárech

Studijní pobyt v zahraničí jednu dobu řešili všichni spolužáci okolo, a tak si student ekonomicko-správní fakulty Dominik Peter řekl, proč to taky nezkusit. Když v nabídce objevil Kanárské ostrovy, měl jasno.

Odjet v posledním ročníku bakalářského studia na ostrov Tenerife se ukázalo jako skvělý nápad. Zatímco mnozí jeho spolužáci trávili poslední semestr psaním bakalářky, Dominik měl tu svou už na osmdesát procent hotovou, a tak si užíval nekonečné jaro a Atlantik okolo.

„Jsem rád, že jsem si to tak dobře rozplánoval a měl jsem docela dost volného času. Ve škole to oproti MUNI nebylo vůbec náročné, měl jsem tři předměty zaměřené na digitální a zahraniční marketing v kontextu turismu. Navíc jsem si zapsal španělštinu, což se mi nakonec velmi hodilo, protože teď na magisterském studiu musím mít zkoušku z druhého jazyka na pokročilé úrovni,“ přibližuje student.

Díky pobytu na Tenerife se tak posunul ve španělštině o téměř dvě úrovně výš, a to hlavně proto, že na ostrovech málokdo uměl anglicky. Většinu času tak byl odkázaný jen na španělštinu a občas se i zapotil – hlavně na začátku, když si zařizoval bezplatnou MHD pro rezidenty a musel komunikovat s úřady. Místní ale byli trpěliví a vůbec jim nevadilo, že dělá chyby. Byli rádi, že si s ním mohou chvíli povídat o jeho Erasmu i o životě v Česku.

Na Erasmu člověk spoustu věcí přehodnotí

Dominik vnímá Erasmus jako ideální možnost, jak poznat sám sebe – poprvé po dlouhé době se totiž zastavil a i díky pauze od brigády měl spoustu volného času navíc, který využil hlavně na cestování. A tak projel ostrovy křížem krážem, vylezl na téměř čtyřtisícovou sopku a zároveň nejvyšší horu Španělska Pico del Teide a podíval se i do Maroka. Sám si taky vyzkoušel sólo cestování, jemuž se částečně věnoval v bakalářské práci, když si zaletěl do Valencie a Madridu, kam stojí letenky díky vnitrostátním letům pár eur.

„Místní příroda byla prostě úžasná. Moc mi chybí kanárská pohoda, dýmící sopky, noční pozorování hvězd, úžasné výhledy a Atlantik všude okolo. Co pár kilometrů vidíte něco nového, ať už zelené hory, banánové plantáže nebo nádherné pláže s černým horkým pískem, o který jsem si několikrát spálil nohy. A dokonce jsem viděl i delfíny, což byl úžasný zážitek. V půlce pobytu za mnou také přijeli spolužáci a přátelé z Brna a měl jsem velkou radost, že jsem jim mohl ukázat celý ostrov,“ říká student.

Za možnost strávit semestr v zahraničí je velmi vděčný. Spoustu věcí přehodnotil a začal více přemýšlet nad tím, co ho opravdu baví a čemu by se chtěl po studiích věnovat. „A také jsem si začal uvědomovat, jak se doma máme dobře, zvlášť když jsem zjistil, jaká je španělská byrokracie, kolik musí platit v Británii za školné nebo že je v Maroku vzdělání výsadou privilegovaných. Vždycky jsem měl pocit, že život daleko od domova je lepší, ale není to tak. Erasmus mi dal velký rozhled a považuju ho za jednu z nejlepších forem vzdělávání,“ dodává Petr.

Hlavní novinky