Přejít na hlavní obsah

Na Erasmu jsme sledovali digitální stopy zločinů

Poslední ročník bakalářského studia byl pro studenta fakulty informatiky Patrika Mažáriho náročný. A tak si za odměnu naplánoval Erasmus v Portugalsku. Jeden studijní pobyt mu nakonec ale nestačil – hned po návratu do Česka se přihlásil ještě do Itálie.

Lákalo ho žít nějakou dobu u moře, a tak si díky dvěma studijním pobytům vyzkoušel, jak to tam vypadá v různých ročních obdobích. V Portu byl na podzim a v zimě, ale častý déšť a vítr v zimě ho přiměly zvolit si pro další Erasmus jarní semestr. Teploty na Sardinii sice v posledních týdnech výuky přesahovaly třicet stupňů, na vedra se ale prý zvykalo snáz než na promoklé oblečení.

„Oba moje Erasmy byly skvělé a nezapomenutelné. A každý byl úplně jiný. V Portugalsku se mi moc líbilo – mají tam nádherné pobřeží, divoký oceán a několikametrové vlny, které nikdy nepřestaly bavit. Úžasné byly také Azorské ostrovy. Krásnější místo jsem neviděl. Rád vzpomínám ale i na život v Portu a povedené večery se zahraničními studenty. Můj druhý Erasmus na Sardinii byl jiný a asi se mi tam nakonec líbilo víc. Užili jsme si skvělé roadtripy, na kterých jsme objevovali krásné výhledy a pláže. Cagliari je oproti Portu mnohem menší a klidnější. Také zahraničních studentů tam bylo méně než v Portu, okolo stovky. A na konci pobytu jsme se téměř všichni navzájem znali. Byli jsme taková komunita,“ srovnává student.

Jižní země si student nevybíral jenom kvůli moři, ale i kvůli škole. Na Masarykově univerzitě totiž studuje specializovaný studijní program Řízení softwarových systémů a služeb a najít podobné obory a odpovídající předměty na zahraničních univerzitách pro něj byl trošku oříšek. Ale univerzita v Portu jako jedna z mála nabízela předměty zaměřené na řízení služeb nebo korporátní strategie. Zapsal si tam ale i velmi zajímavý kurz zaměřený na multimediální komunikaci, kde nakonec celý semestr pracovali s internetovými memy a pomocí nich zkoumali moderní svět. Tento koncept výuky ho velmi překvapil, ale podle něj byl velmi „cool“.

Zajímavé předměty měl ale i na Sardinii. Ten nejlepší byl kurz nazvaný Computer Forensics Techniques. V něm se celý semestr učili, jak pomocí počítačových technologií vyšetřovat zločiny, dešifrovat data, odhalovat viry a podobně. Jejich vyučující pro studenty vytvářel falešné soudní případy a fiktivní důkazy, které pak měli odhalovat. Museli být ale velmi precizní, aby důkazy obstály před soudem, a zároveň opatrní, aby je nezničili například špatnou manipulací s mobilním telefonem. I malá chyba prý mohla znamenat kompletní smazání usvědčujících dat.

„Byl to opravdu skvělý předmět a dokonce jsem uvažoval, že bych u vyučujícího psal diplomku. Nakonec ale zůstanu u své specializace na web a design. I tak jsem se tam ale naučil spoustu nových věcí, a tím se mi rozšířily obzory,“ přibližuje student.

Na třetí Erasmus se už student nechystá, ale uvažuje nad tím, že by odešel pracovat do zahraničí. Zatím však pracuje na své diplomové práci a těší se z pobytu v Brně. „Jsem moc rád, že se mi velkou část magisterského studia podařilo strávit v zahraničí, rozhodně to stálo za to. Byl to moc krásný dárek od univerzity ke konci studia a vždycky budu rád na oba zahraniční pobyty vzpomínat.“

Fotogalerie:

Hlavní novinky