Udělování Zlatých a Stříbrných medailí
V lednu ocenil rektor Martin Bareš při slavnostním ceremoniálu 30 univerzitních osobností a spolupracovníků udělením Zlatých a Stříbrných medailí. Velkou zlatou medaili MU pak převzal předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.
Během pořadu Křehká svoboda, oslavujícího 35 let od sametové revoluce, převzali Stříbrné medaile redaktorka a reportérka Libuše Rakušanová a Oldřich Haičman z Diecézní charity Brno. Zlatou medaili MU získala také Marta Kubišová.
Stříbrné medaile v závěru roku nadělovala i lékařská fakulta. Ta zároveň k výročí založení MU i fakulty uspořádala kampaň na podporu dárcovství krve. K aktivitě Daruj o105 se připojilo 275 lidí a každý třetí byl prvodárce. Právnická fakulta zorganizovala Zlaté promoce pro absolventy prvního ročníku po obnovení fakulty v roce 1969.
MUNI si drží pozici mezi světovým univerzitami
V žebříčku THE World University Rankings se umístilo 2092 institucí ze 115 zemí světa, o 188 institucí více než loni. Masarykova univerzita získala meziročně vyšší skóre v 17 z celkem 18 indikátorů žebříčku a udržela v sílící konkurenci pozici 601. – 800. V žebříčku QS World University Rankings se umístila na 408. pozici. Zároveň se jí podařilo výrazně zlepšit pozici v oblasti kvality absolventů, udržitelného rozvoje a reputace mezi zaměstnavateli. MU potvrdila své umístění také v TOP 500 nejlepších univerzit světa také dle Šanghajského žebříčku ARWU (Academic Ranking of World Universities), kde se už potřetí zařadila do první pětistovky nejlepších univerzit světa.
Překlady komentářů k dokumentům EU do ukrajinštiny
Na komentáři ke Smlouvě o fungování EU, Smlouvě o EU a Listině základních práv EU, který vydalo před dvěma lety nakladatelství Wolters Kluwer, se podíleli odborníci na právo Evropské unie ze všech právnických fakult českých vysokých škol. S myšlenkou přeložit komentář do ukrajinského jazyka přišli Michal Tomášek a Václav Šmejkal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Rozsáhlá publikace o počtu 1780 stran se dočkala vydání a v závěru února i křtu v pražském Karolinu. Na překladu se podíleli i studenti brněnské právnické fakulty Danylo Shapoval a Ludmila Yavorska.
BioPharma Hub: poklepání základního kamene
Unikátní spojení moderních výukových prostor a špičkové výzkumné infrastruktury Preklinického centra a Centra molekulární medicíny, to je mimo jiné BioPharma Hub, jehož základní kámen poklepali představitelé Masarykovy univerzity, Brna či české vlády 11. března letošního roku. BioPharma Hub je druhou největší investicí Masarykovy univerzity v historii, v nových prostorách bude sídlit farmaceutická fakulta, ale využívat je budou i další fakulty MU. V budově vzniknou také prostory pro výrobu lékových forem v menších klinických šaržích. S dokončením stavby se počítá v polovině roku 2026.
V Antarktidě bádala 20. expedice
Jubilejní 20. expedice se ke konci března vrátila z Antarktidy, kde strávila kvůli logistickým a klimatickým potížím dosud nejkratší dobu. Letošní expedici tvořilo celkem 24 členů rozdělených na dvě skupiny. Hlavní část výpravy tvořili 2 vědkyně, 7 vědců (jeden z nich z Univerzity Karlovy), lékař, 4 technici a 2 filmoví dokumentaristé. Vědecký tým na místě potvrdil výskyt vysoce infekčního viru ptačí chřipky a zjistil, že tempo oteplování Antarktidy je oproti očekáváním výrazně rychlejší.
Magazín M poprvé v angličtině
Po téměř dvaceti letech existence Magazínu M vyšlo univerzitní periodikum celé v anglickém jazyce. Anglické vydání magazínu nyní vychází dvakrát ročně, české číslo nahrazuje v dubnu a říjnu. Masarykova univerzita tímto krokem reaguje na současné trendy v internacionalizaci i na stále větší poptávku po anglické verzi, která je určená nejen zahraničnímu studentům, zaměstnancům a zahraničním návštěvám, ale také pro propagační účely v zahraničí.
MUNI šampionem v digitalizaci Erasmu
Evropská komise v letošním roce zařadila Masarykovu univerzitu mezi evropské šampiony v digitalizaci programu Erasmus+. Ocenění získalo dalších 49 univerzit, což je velký úspěch, protože povinnost být napojený do iniciativy Erasmus Without Paper (EWP) mají všechny univerzity 27 států EU a dalších šesti zemí mimo unii. V součtu se tak jedná o více než čtyři tisíce univerzit v Evropě. Mimořádné ocenění získala MU zásluhou Jiřího Petrželky z Centra zahraniční spolupráce, který na digitalizaci Erasmu pracuje téměř úplně sám posledních pět let.
Fakulty zavádí nový tip bakalářských zkoušek
Závěrečný projekt místo bakalářské práce, takovou formu ukončení studia umožňuje nově ekonomicko-správní fakulta. Ta získala letos na jaře souhlas Rady pro vnitřní hodnocení MU. Nový typ zkoušek se bude týkat imatrikulačního ročníku 2024/2025 a následujících. Závěrečný projekt bude mít podobu krátkého dokumentu, ve kterém studenti představí a analyzují situaci, navrhnou řešení, budou argumentovat a odůvodňovat svá rozhodnutí a doporučení. Po schválení Radou pro vnitřní hodnocení MU mohou už od letošního akademického roku ukončit studium závěrečným projektem také studenti chemických programů na přírodovědecké fakultě. Konkrétně jde o programy Chemie, Biochemie, Chemie a technologie materiálů pro konzervování – restaurování a Životní prostředí a zdraví.
Videospot Evropského parlamentu
Masarykova univerzita a její aktivity na pomoc Ukrajině zaujaly až v Evropském parlamentu. V konkurenci různých projektů z celé Evropy vyzdvihujících partnerství mezi EU a Ukrajinou si parlament vybral pro tříapůlminutové video projekt DigiUni (Digital University – Open Ukrainian Initiative). Ten odstartoval v letošním roce a jeho cílem je pomoci Ukrajině vytvořit národní platformu pro online i distanční vzdělávání pro zhruba 300 místních vysokých škol a vytvořit tak jedno společné místo, kde budou mít ukrajinští vysokoškoláci zdarma přístupné kurzy z různých vzdělávacích oborů od medicíny až po filologii. Kromě ukrajinských univerzit se na vytváření DigiUni podílí spolu s MU ještě další univerzity z Francie, Španělska, Polska, Nizozemí a Německa.
Společnost Maxe Plancka spolupracuje s CEITEC
Memorandum o porozumění mezi společností Max Planck a konsorciem CEITEC v květnu na půdě Masarykovy univerzity podepsal prezident společnosti Max Planck Patrick Cramer. Memorandum s konsorciem CEITEC zahrnuje výzkumnou spolupráci v oblastech společného zájmu, sdílení odborných znalostí a osvědčených postupů. Zároveň má povzbuzovat a podporovat mobilitu výzkumných pracovníků se zaměřením na začínající vědce a prozkoumávat možnosti společného financování prostřednictvím externích grantů.
V červnu pak navštívila CEITEC MU předsedkyně ERC Maria Leptin.
Nový studijní a zkušební řád
Od podzimního semestru letošního akademického roku platí nový Studijní a zkušební řád MU. Mezi novinky patří možnost začít ukončovat studia v okamžiku, kdy je jasné, že student nemůže splnit požadavky na postup do dalšího semestru, přítomnost třetí osoby u ústní zkoušky či pořízení záznamu z ní, nebo nový způsob hodnocení státní závěrečné zkoušky. Změnily se také podmínky pro získání červeného diplomu, který získá 10 procent nejlepších studentů z každé fakulty, přičemž žádný z předmětů nesmí mít hodnocen jako neúspěšný.
Mikrocertifikáty
Od akademického roku 2024/2025 MU zavedla v rámci systému celoživotního vzdělávání takzvané mikrocertifikáty. Mikrocertifikáty (MC, v angličtině microcredentials) představují další způsob prokázání konkrétních znalostí a dovedností získaných v rámci celoživotního vzdělávání. Jedná se o specializované kurzy malého rozsahu, které jsou vždy zakončené prokazatelným způsobem ověření získaných kompetencí a ohodnocené ECTS kredity.
Čestné doktoráty
Čestnou vědeckou hodností doctor honoris causa Masarykovy univerzity se mohou od letošního roku pyšnit čtyři významné mezinárodní osobnosti. V dubnu letošního roku se čestnými doktory stali Thomas Robert Cech, který je současně laureátem Nobelovy ceny, a Peter Wolfram Michor, v říjnu pak Magdaléna Vášáryová a Michael Keenan.
Profesor Cech je špičkovým světovým experimentálním biochemikem a biofyzikem a držitelem Nobelovy ceny za chemii. Peter Wolfram Michor je přední světový odborník v oblasti matematiky a jejích aplikací. Michael Keenan působí v oblasti aplikované behaviorální analýzy a Magdaléna Vášáryová je přední osobností Československa a Slovenska v oblasti mezinárodních vztahů a diplomacie.
Velká voda ohrožovala i Masarykovu univerzitu
Zrušený první týden výuky, preventivní stěhování studentů z kolejí či problémy se zvýšenou hladinou spodních vod. Tak se Masarykovy univerzity dotkly povodně, které v druhé polovině září zasáhly velkou část České republiky. Nejvíce se nepříznivé počasí dotklo asi 500 studujících ubytovaných na kolejích v Komárově, kteří se museli na několik dní přesunout do náhradního ubytování.
Dobrovolníci nabídli pomoc
Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ se zapojilo do pomoci v době povodňového ohrožení i v povodních postižených oblastech. Studující i zaměstnaní na MU např. pytlovali písek pro ochranu před velkou vodou, zorganizovala se materiální sbírka pro Jesenicko a také dobrovolníci vycestovali několikrát uklízet do vodou poničených obcí na Jesenicku a Krnovsku. Pro děti ze ZŠ Jeseník pedagogická fakulta ve spolupráci s Univerzitním centrem Telč uspořádaly na přelomu října a listopadu podzimní školu doučování.
Druhé setkání absolventů v Bruselu
Na druhé speciální setkání v Bruselu, uspořádané pro absolventky a absolventy Masarykovy univerzity působící v zemích Beneluxu, dorazilo v září okolo 60 absolventů ze sedmi fakult. Většina účastníků akce působí v evropských institucích jako jsou Evropský parlament, Evropská komise, v NATO nebo v soukromých společnostech. Celovečerní akce se nesla v příjemné a přátelské atmosféře a absolventi byli velmi potěšeni, že za nimi MU přijela až do srdce evropských institucí.
Výměna kvestorů
Novým kvestorem Masarykovy univerzity je od 1. listopadu 2024 odborník na strategické řízení ve veřejném sektoru a veřejné projekty David Póč. Ve funkci vystřídal Martu Valešovou, která byla kvestorkou osm let. David Póč působí na MU dlouhodobě. Podílel se mimo jiné na vzniku tematicky orientované vize rozvoje univerzity s možností provázat ji se strategickými investicemi do infrastruktury, stál u zrodu strategického rozvojového projektu „Inovace pro zdravou a bezpečnou společnost“. Jedním z již realizovaných projektů je nyní budování MUNI BioPharma Hubu.
Obměny ve vedení fakult a pracovišť
Své posty ve vedení fakult obhájili děkan ekonomicko-správní fakulty Jiří Špalek a děkan fakulty sportovních studií Jan Cacek. Prvního z nich zvolil akademický senát fakulty v dubnu letošního roku, druhý prošel volbou již v červnu loňského roku. Fakulty povedou do roku 2028.
Nového ředitele má od 1. července také Středoevropský technologický institut CEITEC MU, který vede strukturní virolog Pavel Plevka. Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás má od září nového ředitele Borise Janču, předtím pověřeného vedením střediska. Nového ředitele má také od 1. prosince Centrum pro transfer technologií. Jmenován jím byl Radoslav Trautmann.
Informatika slaví 30 let
Fakulta informatika si letos připomíná 30 let své existence. Vznikla v roce 1994 jako první čistě informatická fakulta v České republice. Areál fakulty v Botanické ulici se postupně rekonstruuje a v moderní přístavbě sídlí vědecko-technický park CERIT.
O deset let mladším členem Masarykovy univerzity je Univerzitní centrum Telč. Darovací smlouva mezi městem Telč a MU o převodu budovy bývalé jezuitské koleje pod univerzitní správu byla podepsána 19. března 2004.
Granty EXPRO a JUNIOR STAR
Na Masarykovu univerzitu směřují čtyři prestižní granty EXPRO od Grantové agentury ČR. V letošní výzvě uspěli Marek Mráz z CEITEC MU, Martin Marek z přírodovědecké fakulty a Matthew Rampley a David Kalhous z filozofické fakulty. Na MU tak putují čtyři z celkem patnácti podpor pro excelentní badatele.
V soutěži JUNIOR STAR pro začínající vědce a vědkyně pak u Grantové agentury ČR uspěli David Bednář z přírodovědecké fakulty a Oksana Stupak z pedagogické fakulty. Grantová agentura ČR letos udělila celkem 19 juniorních grantů.
MUNI získá 600 milionů na čtyři projekty humanitních a společenských věd
MU se stala nejúspěšnější vysokou školou ve výzvě Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) zaměřené na společenské a humanitní vědy. Se svými projekty v ní uspěly ekonomicko-správní a filozofická fakulta, fakulta sociální studií a institut SYRI. Hodnotící komise programu doporučila v této výzvě k financování 13 projektů z celkem 38, MU pak uspěla se čtyřmi z celkem pěti podaných projektů.
Druhou a třetí příčku v celkovém hodnocení všech podaných projektů obsadil projekt z fakulty sociálních studií s názvem „Na všechno sami: příležitosti a rizika individualizace společnosti“, respektive filozofické fakulty s názvem „Celý život s jazykem: povaha a ontogeneze jazykové komunikace (LangInLife)“. Podporu získaly také projekt institutu SYRI „Výzkum periferií pro posílení odolnosti české společnosti“ a projekt z ekonomicko-správní fakulty „Stárnutí populace a související výzvy pro zdravotní a sociální systémy (AGEING-CZ)“.